Panoptikální soubor z Pražského hradu s pomstychtivým senilou v čele dnes předvedl další ze svých kousků. Dvěma navrženým důstojníkům náš president „opomněl“ připnout generálskou frčku a aby toho nebylo málo, do dalšího se navezl a prorokoval mu špatný konec. Sice nikoho nejmenoval, ale evidentně měl na mysli v normálním světě na západ od nás vemi respektovaného generála Pavla, předsedu vojenského výboru NATO, který dlouhodobě varuje před Ruskem, jako největší horzbou pro demokratický svět. Co chtěl říci t.č. hradní pán a Putinův lokaj v jedné osobě větou „Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře.“ ?

Chtěl snad generálovi Pavlovi připomenout osud generála Píky, který podobně jako Pavel varoval Beneše před ruskou hrozbou již v roce 1941? Nedávná Zemanova účast na sjezdu KSČ(M) dává těmto slovům obvzláště pikantní nádech. Lze jen doufat, že Ovčáček bude při míchání Novičoku, kterým by v případě zdaru zabil dvě mouchy jednou ranou stejně úspěšný, jako při hledání Peroutkova článku a že tak zůstane jen u nejapných výhružek.

President se možná domnívá, že si tímto svým jednáním získá v Kremlu patřičnou úctu. Ta se ale dá měřit maximálně na kartony vodky, které zítra nafasuje na ruské ambasádě. Ruská povaha má svá specifika a jedním z nich je, že Rusové vždy lokaji a patolízaly hluboce pohrdali, byť vždy dokázali pragmaticky využít jejich služeb. Morálně však více respektovali hrdost a neústupnost svých protivníků.

Na celém dnešním ceremoniálu však vidím alespoň něco pozitivního: Při pohledu na fotografie z celé trachtace je vidět, že zub času důsledně koná svou práci. Zbývá jen doufat, že se pan Smrtka jen někde zakecal a že ho v brzké době nenahradí jiný sekáč od někud z východu…

Ondřej Bílek

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Ondřej Bílek