Okurková (?) sezóna.

Začíná nám letní sezóna, sezóna cestování. Všichni kdo můžou, chtějí někam jinam, aby si odpočinuli. Pochopili to už i ti, kteří chtějí do Evropy,ale kterým nemůžeme říkat  turisté. A tak všichni řešíme svůj pohyb. Vypadá to ale, že balíme kufry až v letadle. Pak se divíme,  na co na všechno jsme zapomněli.Třeba na některá vlastně logická pravidla:

Je správné přijímat ty správné uprchlíky(imigranty) a nesprávné přijímat ty nesprávné uprchlíky(imigranty).Správný uprchlík je ten, kdo hledá pomoc a snaží se sám být užitečný. Nesprávný uprchlík je ten, kdo přišel škodit, nebo se jen přiživit. Předobraz uprchlické krize je možné najít v cestovním ruchu.Jestliže si do země pozvete anonymního hosta, musíte počítat s tím, že nevíte jestli přijede ten správný nebo nesprávný. K tomu je určena pojistka:udělování tzv. víz.Udělím – li vízum=jsi vítán.Neudělím- li vízum=předpokládám že nejsi ten správný host.I naprostému laikovy je jasné,že:

1.pozvánku si  musím dobře rozmyslet – nemám pravdu, paní Merkelová?

2.musím se připravit  na to, abych mohl toho nesprávného hosta účinně kontrolovat a vyvodit z jeho chování důsledky – nemám pravdu odpovědní úředníci EU?

3.musím dát každému hostovy jasně najevo, že pravidla určuje hostitel.

Dnešní situace v Evropě je prý složitější tím, že jde vlastně o nezvané hosty. To je sice pravda, ale EU má dostatek dobře placených úředníků,kteří si to měli včas uvědomit.A pak účinně a včas aplikovat výše uvedené body 2.a 3.

V každém případě je nejhorším řešením vyvolávat histerii , strach a předsudky před každým hostem. Jestliže se hostitel k tomu sníží – je potřeba se  ptát, proč to dělá, a  – promiňte ten obchodnický obrat – kdo na tom vydělá.Třeba politicky. Nemám pravdu, pane prezidente Zemane?

A co Tomio Okamura – živil a „udělal se“ přece svým podnikáním v cestovním ruchu! To ho nenapadla výše uvedená paralela? Myslím si, že napadla. Má ovšem nedostatek – nehodí se mu do politického krámu.Rád bych věděl, jaký postoj zajímá majitel SPD na stěžejní problém současného českého zdravotnictví.Podle odborníků bychom potřebovali přijmout asi 2000 zdravotních sester – z Ukrajiny. Tak co, jsou to imigranti, dokonce ekonomičtí, když je tak potřebujeme?Bude se pan Okamura bránit ošetření ukrajinskou sestrou, jestliže se mu nedejbože stane nějaký úraz?  A může být hůř!To když nám Ukrajina ukáže zvednutý prostředníček a zmíněné zdravotnice přijedou třeba z některé části  Balkánu nebo středního Východu. Nebo – nedopusť Alláh – ze samotné Afriky! Může pravověrného okamurovce  ošetřovat třeba  zdravotník z Maroka?

Vypadá to, že letošní letní sezóna rozhodně nebude ve smyslu vnitropolitickém, ale ani trochu okurková.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Ján Urban