V osmdesátých letech vysílala československá televize seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. Vůbec nevím, o čem byl, ale jako dítě mě fascinovalo, že každý díl byl tvůrci záměrně několikrát přerušen a diváci u televizních obrazovek měli možnost zapojit se do hlasování o tom, jak bude příběh pokračovat. Mohli si vybrat ze dvou možností pokračování a souhlas s vybranou eventualitou vyjádřili rozsvícením co největšího počtu světel ve své domácnosti. Na energetickém dispečinku byla sledována výchylka ve spotřebě elektřiny v celé republice a naměřené hodnoty pak určily další děj seriálu.

A tak zatímco mnozí lidé se nemohli za totality svobodně rozhodnout, na jakou půjdou školu, kam pojedou na dovolenou, jakou si koupí knihu, koho budou volit, mohli se svobodně rozhodnout, jak bude pokračovat oblíbený seriál. Geniální využití římského vladařského pravidla chléb a hry.

Mám návrh pro všechny nadšené zastánce přímé demokracie a referend. Nač utrácet peníze za zorganizování referenda. Lepší bude pojmout vše jako televizní šou. Každý správný Čech má rád zábavu a chodí nerad k volbám. Nu a od toho je jen krůček k novému projektu. Tak třeba takové referendum o vystoupení z Evropské unie. Jednoduché jako facka. Na TV Barrandov vystoupí pan prezident, šou bude pochopitelně moderovat pan Soukup. Na konci pořadu pan prezident divákům položí otázku: Chcete vystoupit z Evropské unie?

Kdo na tuto otázku odpoví ne, rozsvítí ve své domácnosti co nejvíce světel. Kdo odpoví ano, všechna světla ve své domácnosti zhasne.

O odchodu z EU rozhodne naměřená výchylka spotřeby elektřiny v českých domácnostech, při výpočtu bude využita takzvaná Zemanova konstanta a modifikovaná Drakeova rovnice, která se standardně používá k určení počtu komunikace schopných mimozemských civilizací ve vesmíru.

Modifikace spočívá v tom, že místo R se dosadí výchylka ve spotřebě elektřiny na území České republiky a místo L se využije Zemanova konstanta, která se vždy rovná nule. Pokud se N bude rovnat nule, Česká republika vystoupí z Evropské unie.

Předpokládá se, že celý geniální postup referenda vymyslí náš pan prezident. I malé dítě si hravě spočte, že výsledek rovnice je v každé situaci roven nule, takže je naprosto zbytečné referendum konat. Co ale čekat od člověka, který je tak samolibý, že svolá briefing, aby během něj slavnostně spálil červené trenýrky? Velká švanda, že? Jako ostatně celých pět let s Milošem Zemanem v čele našeho státu.

 

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Lenka Kozáková