V neděli 3.9.2017 se uskutečnil na mostě v Těšíně sraz polských a českých aktivistů, členů celoevropské organizace Pulse of Europe, která letos spontánně vznikla v zemích EU a jejímž cílem je podpora EU.

Na těšínském mostě byla vyhlášena společná polsko-česká deklarace tohoto znění:

„My, polští aktivisté, demokraté a Evropané se už 2 roky snažíme zastavit destrukční proces ničení polské demokracie. Jsme ve velmi těžké situaci a velmi se obáváme, jaké to může mít důsledky, jako jsou větší izolace v EU a stále větší ohrožení budoucnosti dalších svobodných voleb.
Proto varujeme naše české sousedy. Drazí Češi, jděte volit! Hlasujte! Uvědomte si, že každý hlas je důležitý. A má vliv na to, jestli se příští den probudíte ve svobodné evropské zemi nebo se ocitnete před hrozbami, kterým nyní čelíme my, Poláci.
My, čeští aktivisté, demokraté a Evropané se znepokojením sledujeme situaci v Polsku. Polsko považujeme za nedílnou součást EU a deklarujeme naši solidaritu s polskými aktivisty a hnutími na obranu demokracie a evropských hodnot. Přejeme si společnou demokracii a spolupráci v rámci EU.
Cítíme hrozbu, že se Česká republika může vydat polskou cestou, a chceme vyzvat naše české spoluobčany, aby si dobře rozmysleli, komu dávají svůj hlas v nadcházejících volbách. Před samozvanými spasiteli dejte přednost demokracii, evropským hodnotám a společné Evropě.
My, Evropané z Polska a České republiky, kteří jsme se sešli na těšínském mostě, podporujeme evropskou spolupráci mezi národy v rámci Evropské unie a odmítáme budování Visegrádské čtyřky jako protiunijního spolku autoritářských politiků.
Chceme také vyjádřit naši společnou touhu po demokracii a společné budoucnosti v Evropské unii. Chceme se podílet na evropské budoucnosti a změnách EU, tak aby byla Evropa i nadále tak skvělým místem pro lidi.
Let’s be the Pulse of Europe!“

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Tomasz Peszynski