Nemohu souhlasit s názory a komentáři, které tepou do demokratické opozice, že brání menšinové vládě Babiše, že s ním odmítá spolupracovat nebo s ním jít do koalice a že tím umožňuje Babišovu vládu s KSČM a Okamurovou SPD.

V každé demokratické zemi je úlohou opozice být proti vítězi voleb. Nemá žádnou právní, ani morální povinnost jít vítězi voleb na ruku. Naopak je její právo využít všech demokratických prostředků, aby ztížila vítězi voleb vládnutí. Je to její nezadatelné právo. Je to stejné jako právo viníka na spravedlivý proces a na to mít svého advokáta a ten advokát musí dělat vše, aby svého klienta bránil, bez ohledu na to jestli je skutečně vinen nebo ne. Advokát je od toho, aby bránil klienta, ne aby ho soudil. Od toho je soudce. Stejně tak opozice má právo nebýt státotvorná v tom smyslu, aby umožnila vládu vítězi voleb za podmínek, které by se mu líbily.

Ano, jistá státotvornost a společenská dohoda v demokratických zemích funguje. Například jsou země, kde se vládní a opoziční strany jsou schopny dohodnout na základní orientace země, na zahraniční politice nebo na spolupráci v případě mimořádných události jako jsou války nebo katastrofy.

Jenže toto je situace, kdy byly ve volbách úspěšné strany, které naší dosavadní orientaci a nepsanou společenskou dohodu odmítají. Státotvorná dohoda na základních principech s nimi je nejen nežádoucí, ale přímo morálně nepřijatelná.

Babiš má vypadat jako chudák, který chce klid na práci a místo toho musí řešit problém jak sestavit vládu. Jako chudák, který je tlačen do koalice s komunisty a fašisty.

Jenže Babiš není žádný chudák. To on je viníkem této situace. Jím zaplacení marketingoví mágové mu sice vyhráli volby, ale za cenu toho, že jeho koaliční potenciál pro rozumnou stranu je nulový. Nepřijatelnost Babiše pro demokratickou koalici je jen jeho zodpovědností.

A jestli přistoupí na vládu s komunisty a fašisty je rovněž jen jeho zodpovědnost a jeho polízanice, kterou si spískal sám. To, že tato vláda bude evropskou hanbou a bude morálně nepřijatelná pro mnoho, a jak doufám, pro většinu občanů, nepřenáší odpovědnost na strany, které s ním nechtějí spolupracovat.

Já se tohoto postupu ostatních stran nebojím, protože je správný. Nelze vydírat demokraty tím, že mají spolupracovat s parchantem jen proto, že ten může spolupracovat s ještě většími parchanty. S parchantem prostě nespolupracujeme!

Je toho víc, ale jeden aspekt je úplně křiklavý. Jak je možné podpořit vládu člověka, který je podezřelý ze spáchání dotačního podvodu?  Jestli Babišovi tak strašně záleží na této zemi, ať se vydá policii a nechá se řádně vyšetřit a posoudit. Ať odstoupí z čela ANO, ať se vzdá mandátu, tak jako by to udělal každý starý demokratický politik.  Jak můžeme mít za zlé stranám, že odmítají spolupracovat s člověkem, který to odmítá udělat?

Jenže Babiš to neudělá. Třese se na premiérský post. Z taktických důvodů nechce spolupráci s extrémisty, ale tak moc touží po moci, že když nebude zbytí, tak to udělá. A nebude to vina ostatních stran, ale jen a jen jeho.

Pak to bude na stranách a institucích a také občanech, aby tuto hanebnou vládu hlídaly a nedovolily ji dělat nic extrémního. Ano bude to těžký boj. A bude to zlé. Hodně zlé. Ale nesmíme ustupovat ze svých hodnot. Ani teď, ani později.

Babiš a jeho populismus je viníkem současné situace. Nezaměňujme zločince s obětí.  A chovejme se morálně. To platí, jak pro strany a jejich politiky, tak pro občany.

Máme právo nebýt za každou cenu státotvorní.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Tomasz Peszynski