Proč ještě „žije“TV Barrandov?

Protože může. Umožňujeme ji to  my všichni,kdo jsme nenalezli způsob,jak se bránit manipulacím .Když občan usedne po těžkém pracovním dnu ke svému přijímači,není to proto, aby hlídal,kdo,jak a v koho zájmu do něj hustí informace.Chce si prostě odpočinout,najít v „bedně“něco, co mu pro tuto chvíli vyhovuje, co ho pobaví.A to je ohromná příležitost pro všechny ty, kteří mu nabídnou léky na nemoci světa, okamžitě, jen za malý TV poplatek.Nemůžeme se proto divit, když se v českém mediálním prostoru usadí nějaká kukačka snášející nenápadná vejce populismu, manipulace a nenávisti k člověku.Ve skořápce složené z dokumentů „skutečného života“,spousty desetiletí starých romantických filmů,aby to bylo i aktuální tak pro vás pořídí i zvláštní oddělení jakési „spravedlnosti“, kde soudcové a soudkyně pochybné kvalifikace za vás rozhodují ve věcech, ve kterých si máte udělat pořádek sami.

To vše je ovšem pouze košilka.To jádro, to, oč tu opravdu běží, odhaluje až ústřední šašek(pardon,generální ředitel)celého cirkusu. Je to jeden z ubožáků, kteří potřebují ovládat lidi a manipulovat jimi, aby sami sebe přesvědčili o tom, že ubožáky nejsou.

Nejdůležitější je hustit do diváka – postřehy,instinkty,týdny – prostě názory!Jistě, dělají to i jiné TV kanály,tento je ovšem mimořádný – vnucuje divákovy pouze jeden názor, jedno vidění společnosti.Ovšem oblečený v desítkách různých kabátků,všelijak zbarvených.A divák, kterému se barvičky líbí s nimi polyká i celou návnadu:jen jeden, ten správný názor! A hlavně cíl – ten správný názor musí zvítězit, ostatní názory, protože jsou nesprávné, musí být zakázány, zničeny, jejich nositelé umlčeni…Znáte to,už to tady jednou bylo.

Jak z toho ven?Co dělat, když přemýšlejícího   a vnímavého diváka už štve jen ta jedna pravda?Co dělat, když je dozorující orgán – Rada pro televizní a  rozhlasové vysílání – z různých důvodů(které by si sami o sobě zasluhovaly důkladnou analýzu)bezzubá a bezmocná?

Je to jednoduché.Nedívat se.Jednoduchou manipulací některého z prstů obrátit svou pozornost na něco jiného.Nebo si zasportovat.Nebo se pomilovat.Uplatnit prostě starou zkušenost:nezájem  mrzí každého.O to víc by měl mrzet toho, kdo si ho zaslouží.

 

 

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Ján Urban