Nedá mi to, nedělám to rozhodne pravidelně, abych reagoval na něčí článek v novinách. Udělám výjimku ze dvou důvodů. Zaprvé se mne to týká osobně, nakolik se tam vidím na titulní fotce (to mne těší), ale myslím, že tam není, protože by vás zajímaly nějaké ulítlé oblečky. A pak na podobné názory musím občas reagovat při různých diskusích.

Je pravdou, že i vedeni Prague Pride má trošičku problém odkomunikovat správně celkový záměr a poslání toho, co dělají a proč to dělají. To neznamená, že to dělají zbytečně. Jakou formu byste si vy představovala pro poukázaní na problémy nějaké větší komunity lidí?

LGBT komunita má zajisté mnoho problémů. A můžete se ptát, proč s tím mají otravovat hetero-populaci. Z úplně stejného důvodu, proč by mě měl trápit plat řidičů MHD a proč bych měl trpět jejich stávky, nebo podfinancováni školství, i když už já dávno vzdělání mám, nebo výstavba nějaké skládky odpadu v Horní Dolní na opačné straně republiky.

Společnost jako taková problémy ignoruje a neřeší, dokud je nevidí. Pokud chcete něco změnit, ovlivnit nebo na něco alespoň poukázat, musíte dělat humbuk nebo mít „noviny“! Můžeme si chválabohu říct, že tady homosexuálové v podstatě nemají žádné relevantní problémy. Máme v ČR registrované partnerství, velmi tolerantní společnost (problémy s prací nebo studiem apod. kvůli sexuální orientaci jsou poměrně výjimečné) . Ale je tady spousta dalších témat, které si 99 % majoritní společnosti neuvědomuje, netrápí je a popravdě můžou jim byt ukradené.

Co víte o problematice PrEP, tedy predexpoziční profylaxi HIV? Nebo problémem s fenoménem chemsex? Mě taky nemusí trápit, jestli Horní Jiřetín srovnají se zemí kvůli uhlí nebo ne. Spíš chci v zimě teplo, takže uhlí bych bral, nějaká vesnice na Mostecku mi muže byt šumák. V komunistické Číně, nebo tady u nás před víc než 28 lety, by se jich nikdo na nic neptal a prostě by je převálcovali důlním rypadlem. Myslím, že jste si všimla, že naštěstí tyhle způsoby řešení problémů už nějak nejsou v módě. A žil jsem v domnění, že úkolem novinářského stavu by mělo být občanské a společenské iniciativy podporovat.

Zbytečně tady budeme demonstrovat za registrované partnerství, které je v ČR už drahně let. Pro většinu LGBT vztahů je to zbytečná instituce, ale je to formální vyjádření státu, a tím pádem společnosti, že tu je nějaký jev a tahle krajina ho neignoruje. Ale co je důležitější, Prague Pride teď vysílá důležitý signál do okolního světa. Je to největší LGBT festival v bývalých postkomunistických krajinách! Když se podíváte na východ, tak každých cca 500 km dál na východ se podmínky homosexuálních a jinak odlišných lidí drasticky zhoršují. A povšimli jste ji někdy ten fenomén, že v současnosti je taková celková životní pohoda všech obyvatel dané krajiny v silné korelaci s životnou pohodou LGBT lidí v ní?

Takže ano, mne vůbec nemusí zajímat, kdo a co dělá v posteli, ale vítám s povděkem, že může svobodně jednou v roce ostatním připomenout, že to dělat muže a nikdo ho za to nezabije, nezavře do lágru nebo v lepším případě vyhodí z práce. Pochod hrdosti, nebo jakkoli ho formálně nazveme, není jenom nějaká politická manifestace a už vůbec ne nějaké hrdosti, je to pro většinu zúčastněních lidová veselice. Prostě se jednou do roka potkáme, pobavíme se, vyjedeme do města v něčem, v čem běžně nemáme možnost jít do ulic, protože každý ví, oč asi jde, a proto se lidi nediví, že máte na sobě kostým růžového jednorožce (nebo plynovou masku s červeným čírem).

Nebereme to smrtelně vážně (většina). V západní Evropě (sice to začíná mít pro většinu populace tu samou konotaci jako před 30 lety „v Sovětském svazu“) jsou tyto festivaly oslavou pestrostia zábavy. Hojně se zapojují různé spolky a sdružení, které normálně s LGBT nemají nic společného ale chtějí byt součásti pestrého světa, v kterém žijí. 364 dní v roce 99,9 % LGBT lidi nerozeznáte na ulici od zbytku populace. Pochod leseb a gayů centrem Prahy není dokonalý v mnoha ohledech, ale přístupem, že oni to nedělají dobře, tak ať to nedělají vůbec, se nic nezlepší. Proč tedy organizovat a navštěvovat pochod Prague Pride? Protože můžeme! Až jednoho dne nebudeme moct, začne to být poměrně slušný signál i pro „heteráky“, že se v téhle zemi věci hýbou poněkud špatným směrem!

Filip aka Charlie Shine

Reakce na článek Začíná Zbytečný festival. Název organizátoři Prague Pride trefili přesně ze 7. 8. 2017

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Redaktorka Svobodného fóra