Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek definitivně potvrdil, že se bude ucházet o funkci prezidenta České republiky. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance (ODA), o jejíž politické zmrtvýchvstání usiluje miliardář Pavel Sehnal.

Silný soupeř

Vratislav Kulhánek bude nepochybně silným soupeřem. Odér úspěšnosti Škody Auto, ve které působil, mu rozhodně přinese politickou popularitu i statut schopného člověka. O jeho erudici a schopnosti vykonávat úřad hlavy státu se polemika nepovede. Ostatně většina vážných kandidátů by byla schopna zastávat funkci prezidenta republiky. Pro Kulhánka hraje i to, že jej podporuje znovuobnovená ODA a její šéf, Pavel Sehnal, nejenže dokáže zorganizovat sběr podpisů, ale nepochybně i profinancovat prezidentskou kampaň.

Sehnalův výborný tah

Z dálničních bilboardů se na nás usmívá tvář podnikatele Pavla Sehnala, který se rozhodl pro riskantní krok a pokouší se obnovit poškozenou značku ODA. Jeho rozhodnutí podpořit prezidentského kandidáta je výborný marketingový tah. ODA se v této kampani zviditelní a její šance na budoucí promluvu do domácí politiky se tak může zvýšit. Tah s Kulhánkem není tah pěšcem, ale minimálně střelcem.

Zemanova ofenzíva

Zkušený stratég a lišák, úřadující prezident Miloš Zeman, nepochybně své hlavní trumfy vynese až po říjnových volbách. Zatím jeho popularita je spíše setrvalá a jeho soupeři se dopouštějí zásadního omylu, když na něj trvale útočí. Pokud Kulhánek a Sehnal zvolí jinou cestu, jejich šance vzrostou. Taková opulentní, okázalá a bafuňářská oslava hradního kancléře v prostorách pražského Hradu byla nelibě vnímána i skalními příznivci Miloše Zemana a údajný příspěvek na údržbu Hradu z výnosu pronájmu to u voličů těžko napraví. Útoky na velmi neoblíbené okolí Zemana by mohly přinést voličské emoce, které by protikandidátovi Zemana zvýšily jeho šanci na úspěch.

Co by Kulhánek měl uvážit

Neměl by být otevřený k přijímání ekonomických migrantů, ale skutečným uprchlíkům nechť pomoc nabízí. Měl by například českou debatu o euru odsunout do doby, než se rozhodne o návrhu francouzského prezidenta Macrona. (Pozn. Jde o návrh na zřízení Parlamentu eurozóny a ministra financí tomuto parlamentu zodpovědného). Mohl by také deklarovat snahu získat ve V4 alespoň poradní, ale trvalé zastoupení Rakouska na vrcholném  jednání států V4 tj. České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Na takové pozici by vydělaly všechny strany. Je-li dnes osa Brusel-Paříž-Berlín na V4 rozhořčena, právě Rakousko by se mohlo stát tím správným pozorovatelem, prostředníkem a vhodným katalyzátorem na uklidnění zbytečně vyostřených vztahů.

Leč strategii si nepochybně pan Kulhánek zvolí sám a zde výše navržené nemusí s jeho představou souznít. Nám občanům tedy nezbude než čekat, s čím přijde jak si svůj výkon prezidenta republiky představuje.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Rudolf Mládek