I sešli se indiáni, aby probrali, jak je možné, že bledé tváře pomocí korupce dosahují téměř všeho a vždy proti zájmům indiánů.

Vlastní průběh korupce, jak už bylo zřejmé, probíhal totiž vcelku jednoduše. Bledá tvář se dohodla s jedním z náčelníků a připravila špinavý obchod placený ohnivou vodou. Náčelník jeho přípravu a provedení zadal svým bojovníkům. Před akcí náčelník inkasoval ohnivou vodu a po ukončení akce svým bojovníkům zvedl plat. Pokud se náčelníkovi korupce prokázala, vyhlásil si náčelnickou imunitu.

Krůtí chlup proto svolal antikorupční summit a vyzval ostatní náčelníky, indiánské bojovníky a šamana kmene, aby předložili svá řešení neutěšeného stavu.

„Navrhuji vyměnit náčelníka Krůtí chlup za ne-náčelníka Křiváka“, navrhl jeden z bojovníků.

„Slávááá!“ křičeli indiáni a Krůtí chlup byl nahrazen.

„Vyšetřování korupce smí provádět pouze náčelník Tupý kuk a já vidím, že mnoho nevyšetřil, za to má vysoké zásoby ohnivé vody,“ uvedl bojovník druhý. „Navrhuji mu část zásob ohnivé vody odebrat a vytvořit z nich Národní vodní fond.“

„Slávááá!“ křičeli indiáni a hned tak realizovali.

„Máme malou osvětu!“ zdůraznil šaman, který ji prováděl a jako jediný ji i zajišťoval. „Musíme zvýšit své úsilí, a proto navrhuji, aby Národní vodní fond byl pod mým vedením využit na novou osvětu,“ navrhl šaman.

„Slávááá!“ křičeli indiáni a hned šamanovi dali další funkci.

„Já navrhuji, aby se všechny smlouvy vytesaly do totemu, abychom měli přehled, co kdo dojednal,“ přidal další návrh jeden z tábora bojovníků. „ A ty utajené smlouvy, co vedou ke korupci, ty ihned po jejich zjištění předložíme k přezkumu náčelníkovi Tupému kuku,“ rozvinul svůj návrh.

„Slávááá!“ křičeli indiáni a hned postavili mnohonásobně větší totem, aby bylo kam tesat.

Zpoza davu se ozval i jeden nesmělý hlas a pravil:

„ Já navrhuji, aby korupci mohli objasnit a zažalovat i jiní indiáni, nejen Tupý kuk. Ještě navrhuji proto, aby bylo možné, aby i samotný indián se mohl přímo bránit každému bojovníkovi, který na něm či ostatních indiánech vyžaduje úplatky, nebo k jejich realizaci napomáhá. Také navrhuji, aby šaman nebyl jediný, komu se svěřuje osvěta placená z darů indiánů. A zde v kabele nám písemný návrh, jak to vše provést.“

Bouře nevole po tomto návrhu nastala okamžitě.

„Nemáte žádný důkaz, že by Tupý kuk svou práci dělal špatně!“ hřímal náčelník Tenký nerv. „Na bojovníky nemůžeme ani sáhnout, kdo by se pak o nás staral?“ kladl řečnickou otázku náčelník Dvojí kůže. „Ten s tou kabelou nesmí projít!“ volal náčelník Hrabavá pěst. „Není již co řešit, všechna opatření jsou již přijata,“ volali bojovníci svým většinovým hlasem.

Bledé tváře, pozvané jako pozorovatelé summitu, se přidali k bojovníkům. Ano, opatření byla již přijata. Bledé tváře proto vyzdvihly velký přínos opatření, ocenily konstruktivní přístup všech zúčastněných a vyjádřily přesvědčení, že s korupcí bylo zatočeno. Poté se odebraly do svých domovů a jaly se podle nepsané, ale uzavřené dohody nakládat zásoby ohnivé vody na vozy a na sudy lepily cedulky se jmény úřadujících náčelníků a jejich bojovníků. Do dalšího summitu. Po něm se jména náčelníků opět jenom přepíší.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Rudolf Mládek