Minimálně proto, aby se nerozhodlo těsnou většinou a ti, co nepřijdou podpořit poražené pak negooglovali, co to vlastně je západ, pokud se od něj odvrátíme, jako tomu bylo v referendu o Brexitu, kde lidé ještě snad tři měsíce po jeho konání zjišťovali, co to je EU. Ano, volby do poslanecké sněmovny se blíží, to víme všichni. Obvykle se jedná o vystoupení dvou protichůdných proudů smýšlení – levicově laděného vs. pravicového, avšak vždycky jsme byli svědky demokratických her a kostky byly pokaždé vhazovány na principech respektování parlamentního systému, který tady (naštěstí) máme – i když si nemyslím, že by fungoval, kdo ví jak zázračně. Všichni víme, že demokracie nemá mouchy, má doslova masařky. Nebuďme v tom naivní a přiznejme si, že demokracie není dokonalá, avšak máme něco lepšího? Toť otázka.

Letošní lidové hlasování však bude, tuším, pro náš národ velice důležité. U hracího stolu si významné místo osvojil Andrej Babiš, od kterého nevím co čekat – vysvětlování jeho sporných kauz mě osobně nepřesvědčuje, ale je každého věc, jak k tomu nahlédne. Mnohem nervóznějším mě ale dělá představa sílících komunistů a strany okolo Tomia Okamury. Neberte to ve zlém, ale spojenectví těchto tří stran by znamenalo značné zbrzdění naší cesty k západnímu stylu dělby moci – ne-li přímo jeho reverzaci směrem k diktátorskému Rusku, protože KSČM i Okamura jsou hlasitými odpůrci všeho evropského a jsou fandy ruského „čištění“ Ukrajiny, které ale není ničím jiným, než destabilizace svrchované země přítomností ruské armády – ať už trvalé nebo střídavé, ať už na dovolené nebo ne – zamezení správy východního území tamní vládou za použití síly je zkrátka okupace. O zaminování hranic Krym – Ukrajina a následné referendum pod taktovkou samopalů ruských vojáků je zbytečné mluvit… Rusko drží Ukrajinu pod krkem a my se díváme, někteří tomu dokonce fandí…

Teď ale zpět k tématu, od kterého jsem odbočil. Argumenty voličů Okamury a KSČM jsou obvykle spojovány s nefunkční demokracií, či snad diktátem EU. Buďme trochu kritičtí, ano EU by podle mého názoru měla určité rozhodovací mechanismy změnit a ubrat plyn v touze o hlubší integraci, protože rozdíly mezi jednotlivými národy jsou až propastné (v ekonomice, mentalitě, historických křivdách) a tyto rozdíly nepůjde smazat za pár neděl. Přesto si myslím, že naše členství v demokratických strukturách, kde se na rozdíl od jiných na demokracii hrajících si zemí, neutišují oponenti vlád – jako se tomu děje například v Rusku. Takže pan Okamura by s tou kritikou mohl začít rovnou u sebe, když už si myslí, že je snad cenzurován, protože má jiný názor než mnozí. Žije a je dokonce slyšen – to mu umožňuje právě tak nahnilá demokracie. A jsem za to rád, i když s ním nesouhlasím takřka v ničem.

Často skloňované úvahy se u komunistů i Okamury (Babiš je pro mě nečitelný) pojí s okamžitým referendem o výstupu z EU a opuštění složek NATO… Nebudu se vyjadřovat k prohlášení některých z řad národní „Domobrany,“ kteří průjezd americké kolony územím České republiky srovnali s rokem 1968. Musím se ale ohradit k velké části fanoušků pana Okamury, kteří vyjmenují pár důvodů za vystoupení z EU, ale už kriticky nezváží pozitiva členství. Všichni víme, že každá mince má dvě strany a věci nejsou černé a bílé, ale jsou barevné. Já vyjmenuji spoustu důvodů, proč bychom měli o vystoupení z EU přemýšlet, ale přesto znám zcela zásadních, proč bychom v ní měli zůstat – svůj názor v tom nikomu nepodsouvám, jen si myslím, že kritické myšlení je zcela na místě, zvláště pokud jde o budoucnost naší země. Ostatně stačí se zapojit do jakékoliv diskuse s fanoušky Miloše Zemana nebo Tomia Okamury – neříkám a ani si nemyslím, že to dělají všichni – jsem přesvědčen, že i komunisté mají nemálo inteligentních podporovatelů se schopnosti třídit a ověřovat si fakta, ale přijde mi, že právě z těchto řad se častěji stanete terčem urážek, budete-li tvrdit, že chcete zůstat v EU nebo že nepovažujete Miloše Zemana za dobrého prezidenta – a já jej za dobrého osobně nepovažuji, ale slušnou formou hovořit o mých důvodech je zároveň mé svaté právo, o které zde nechci přijít.

Ať už tak či onak, bojím se, že pokud bude vláda postavená z ANO, KSČM a SPD – a reálné to určitě je, zvítězí hlas těch, kteří nejsou ochotni otevřít si statistiky proudů peněz EU – ČR, nejsou ochotni pročíst si dějiny Ukrajiny a podle toho alespoň pochopit, co jim spojenectví s Ruskem NEpřineslo a nejsou ani ochotni zjišťovat, co to vlastně ta EU je a jak funguje. Jak jsem řekl, myslím si, že mnoho voličů zejména Okamury jistě takoví nebudou, ale obávám se, že jeho nejtvrdší jádro takové být může, když už stačí postavit si politickou kariéru na strachu… Tyhle volby budou pro náš národ důležité, o tom jsem docela přesvědčen…

www.matejnovobilsky.cz

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Redaktorka Svobodného fóra