Na celou věc se jde dívat dvěma způsoby. První je negativní a má mnoho rozměrů. Například nerovný přístup, který se projevuje faktem, že Ministerstvo financí na jedné straně podporuje státní hazard a na druhé straně soukromé provozovatele hazardu velmi přísně reguluje. Nebo skutečnost, kolik nás tahle podpora udávání vlastně stojí.

Nejde jen o ceny pro vítěze, které ročně vyjdou na 65 milionů korun. Ministerstvo financí dále platí podle smlouvy firmě Diebold Nixdorf 1 250 000 Kč každý měsíc (cca 15 mil. ročně) na zajištění provozu loterie. Stát bude také platit za každou potvrzovací SMS soutěžícím a to částku 0,62 Kč.  Dalších 20 mil. Kč ročně má padnout na propagaci. Suma sumárum ročně 100 -120 miliónů. A to všechno prosím platíme my, z našich daní. Bez ohledu na to, zda s touto amorální loterií souhlasíme, či nikoliv!

Ten druhý úhel pohledu je pozitivní. Do soutěže se zatím přihlásilo 459 000 lidí. To není ani třetina voličů ANO (těch bylo 1 500 113).  Je přihlášeno okolo 10,8 milionů účtenek, to je cca 1 na každého obyvatele ČR. Například na Slovensku to v roce 2013 (start tamní loterie) bylo 13 mil. účtenek, což představovalo 2,4 účtenky na obyvatele. Přitom na Slovensku je loterie hodnocena jako naprosté fiasko. Je tedy zřejmé, že o loterii není mezi Čechy vůbec zájem a fakt, že stát šmíruje vybrané skupiny obyvatel, lidi očividně neschvalují.

Politici a politické reprezentace, které mají se svým státem a občany ty nejvyšší a nejlepší úmysly, nesmějí společnost rozdělovat, nesmějí na své občany automaticky pohlížet jako na zloděje, nesmějí lidi šmírovat a obtěžovat nesmyslnými regulacemi a už vůbec nesmějí lidi podněcovat k udávání a vyvolávat v nich strach. To nikdy nebude směr, který bych mohla podporovat, a co víc proti takovým politikům já budu vždy tvrdě bojovat. Nikdy se nesmířím s tím, jak píše Orwell, že otroctví bude prezentováno jako svoboda.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor Svobodného fóra