Vybrat si něco znamená něčeho se vzdát. Zdroje jsou zkrátka omezené a výběr toho, jak je využíváme, by měl být velmi pečlivý. Jízdné zdarma, později modifikované na 75% slevu, je ukázkovým příkladem zbytečného mrhání veřejnými penězi ze strany zbytečné vlády, která ani nikdy nezískala důvěru poslanecké sněmovny. Přesto zakládá vysoké náklady do budoucna nejenom pro státní rozpočet, ale i pro rozpočty místních samospráv.

Jenom státní rozpočet bude tato legrace stát 5,8 mld. a tři nové úředníky, kteří budou ten cirkus administrovat. Šlechetný nápad tohoto typu lze zaplatit třemi způsoby: Dluhopisy – takto si děti slevu na jízdném zaplatí sami později i s úrokem. Zvýšením daní – to by si dokonce i méně bystrý volič ANO mohl všimnout, že to není až takový benefit. A nebo najít úspory na zbytečných výdajích, což zní nejrozumněji.

Vybrat si něco znamená něčeho se vzdát a co rozumí ANO zbytečnými výdaji? Tak třeba 400 MCZK poskytne školství. O podpoře vzdělání stačí mluvit, viď Andreji. Učitelé to letos s prémiemi nebudou mít tak horké. 100 MCZK poskytne Akademie věd a dalších 150 MCZK Česká grantová agentura. Rozvoj ekonomiky k inovacím a vyšší přidané hodnotě se odkládá. Tím pádem může dalších 216 MCZK poskytnout Česká technologická agentura, která propojuje vědecké instituce s firmami a pomáhá výsledky vědy a výzkumu uvádět do praxe.

ANO a Andrej Babiš to vidí jasně. Namísto vzdělané populace s vysokými platy v inovační ekonomice postačí, když bude průměrný Čech makat za 13 500 hrubého ve Vodňanské drůbeži a za dojíždění autobusem se 75% slevou bude ještě vděčný.

Pokus o nákup voličských hlasů populistickým totálním nesmyslem placeným z naší kapsy bude mít samozřejmě i neblahé důsledky na veřejnou dopravu jako celek. Pod náporem cestujících vymizí kvalita a zase se bude cestovat v přeplněných dopravních prostředcích. Lidé, kteří by jinak platili plnou cenu, z takového pohodlí rovnou utečou zpět do auta. Dopravci budou rychleji zvedat ceny a stát bude platit na kompenzaci čím dál více. Více budou muset zaplatit i kraje. A protože se s dopady na síť kraji objednávané dopravní obslužnosti samozřejmě raději zapomnělo, budou si kraje moci svobodně vybrat, zda pošlou méně školám, nemocnicím nebo sociálním službám.

Silné ego, nesmyslné rozhazování z cizích peněz, ochota vládnout třeba s Marťany a přitom neschopnost s kýmkoliv vyjít. Není Vám to povědomé? Paroubkovu auru nezpochybnitelného volebního vítěze ukončila smršť vajec na Andělu. Čeká-li podobný osud i Andreje Babiše, bude vtipné, že mu ta vejce snesou jeho vlastní slepice.

Ze socialistického blábolení a pseudomakání vede cesta v podobě rozumné středopravicové politiky. Možná, že její zástupci neobjíždí republiku se sliby miliard, které nejsou, nedělají tolik selfíček a netahají na výsluní partaje, jejichž poslanci mají stěží dostatečný intelekt k používání vidličky a nože, ale politika není o tom, kdo ztropí větší cirkus. Politika je o garanci stabilního právního prostředí, řádném fungování veřejných institucí a důstojné reprezentaci země. Možná to zní nudně, ale jsou to základní předpoklady pro maximální svobodu jednotlivce a bohatší zítřky.

—————————————————————————————-

Diskutovat lze na https://www.facebook.com/martinprochazka007/ po přidání článku na tento profil. Vulgarity a trolling nebudou tolerovány.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Martin Procházka
Martin Procházka
Absolvent FMV VŠE Vedoucí analytického oddělení v globální pojišťovně Člen TOP09 člen Komise pro zdravotnictví a sociální péči RJK. Facebook: www.facebook.com/martinprochazka007