Překladatel Fedor Bruoth je jedním z iniciátorů výzvy adresované poslancům a senátorům. Týká se posledních výroků prezidenta Miloše Zemana, jeho proruských postojů a názorů. K petici se můžete připojit ZDE a v rozhovoru se dozvíte nejen to, jak vznikla.
Proč jste se rozhodli právě pro výzvu formou petice?
Výzva nemá formu ani náležitosti petice. Po získání prvních 80 signatářů jsme se rozhodli nevytvářet pro sběr dalších podpisů speciální web a využili jsme portál Petice 24, tak to trochu plete. Petic ohledně jednání Miloše Zemana bylo od roku 2016 již několik, neměly šanci uspět ve sněmovně a její současné složení nedává už žádnou naději na úspěch. Je to výzva, jejímž cílem je upozornit, že to, co se děje, není normální, a podpořit ty politiky, kteří to vidí stejně jako my. Situaci však mohou změnit jen voliči, a ti jsou stále více krmeni „alternativními pravdami“ ruské provenience.
Výzva je formulována poměrně ostře. Je podle vás Miloš Zeman ruský agent?
O tom nepochybuji již řadu let. Již za doby prezidentství Václava Klause jsem uvažoval, jaký důvod ke svému jednání má tento politik, který při své inteligenci musí vědět, že jím své zemi škodí. Dospěl jsem – aniž bych tenkrát byl tušil, že byl někdy nějaký Prognostický ústav – k názoru, že kromě řady donašečů si STB předem pro období po změně nachystala „kádrovou rezervu“ – spící agenty, připravené k nasazení ve chvíli, až opět přijde ta „správná doba“. Že nešlo o STB, ale o KGB, to jsem tenkrát netušil. Myslím, že ruské tajné služby Miloše Zemana po jeho první, neúspěšné kandidatuře živily na Vysočině, aby se „neušpinil“ nějakou obyčejnou prací, a usilovně pracovaly na jeho úspěchu v dalších volebních obdobích.
Co by bylo ideálním výsledkem této vaší výzvy?
Odchod Miloše Zemana do důchodu. Iluze si ovšem při současném stavu politické scény i voličstva, které Miloš Zeman už pět let úspěšně masíruje a rozděluje, nedělám. Mou minimální nadějí je, že se my, občané, nezačneme tvářit, že to, co se děje, je normální a že se najdou politici, kteří budou pracovat na změně.
Má podle vás zejména senát sílu prezidenta zastavit?
I když senát bude mít sílu, aby sobě a občanům přiznal stav věcí, bez sněmovny nic prosadit nemůže. Doufejme ale, že tu sílu v sobě najde a že se soustavnou snahou prezidenta o uzurpování moci nad rámec ústavy bude zabývat nikoliv jen na jediném zasedání výboru, ale i v plénu a soustavně. Kdybychom řešili jen věci, kde máme předem vydlážděnu cestu k úspěchu, nikdy bychom ničeho nedosáhli.
Mělo by na jeho chování reagovat i ministerstvo zahraničí?
Ministerstvo zahraničí a vláda jako celek mělo požadovat již v prvním funkčním období Miloše Zemana, aby respektoval pravidla parlamentní demokracie a neprezentoval veřejně názory odporující zahraničně politické linii MZV, schválené tenkrát vládou. Netvrdím, že dnes je na to pozdě, ale nejsou k tomu podmínky. Pan ministr Petříček dělá skvělou práci, nemůžeme ale od něj čekat, že bude defenzivnímu parlamentu a vládě po letech, kdy ve stávajícím, ale ani v předchozím volebním období nereagovaly, dobývat sám jejich zahozené pozice.
Co by se mělo dít dál? Nebylo by vhodné uspořádat například demonstraci?
Je advent, doba zklidnění, s tím počítají i provokující politici. Stav naší společnosti nelze napravit na náměstích, demonstrace jsou upozorněním, ale ne samospasitelným lékem. Lék musí najít politici.
Máte nějaký cíl ohledně počtu podpisů?
Tisícovka nových signatářů denně svědčí o tom, že situace není občanům lhostejná. Nemáme žádný vysněný počet podpisů, doufáme jen, že si tohoto dalšího pokusu občanů poukázat na stav politiky povšimnou poslanci a senátoři.