Rozmohl se nám tady takový nešvar. Velká zpravodajská média neplní svou základní roli. Nepřináší lidem důležité zprávy a neumožňují je svým čtenářům a posluchačům v souvislostech rozebrat.

Nemám na to žádný důkladný průzkum. Možná by to mohli udělat nějací analytici, nebo aspoň studenti sociálních fakult. Jen jsem si dnes dopoledne sedl k počítači a chtěl se dozvědět, co se ve světě děje. Tedy spíše v domácí politice.
Jasně že za normálních okolností by měla médiím dominovat včerejší zpráva o tom, že slovenský Ústavní soud zrušil dosavadní rozsudky, podle kterých nebyl Andrej Babiš spolupracovníkem StB. Zdůrazňuji, že informaci včera přinesla v omezené a krátké podobě i probabišovská média. Musela. Byla to aktualita. Ale druhý den je dobré to rozebrat s odborníky, přinést jiné úhly pohledu, dát to do širších politických souvislostí. Přece jen je před volbami. Lidé by měli vědět, koho volí. A jaká jsou úskalí.
A ejhle. Ono to tak není.
Vím, že mnozí z vás to vědí a tuší. Jen je dobré si to připomenout v reálném čase této hektické doby.

Jaký byl stav dnes dopoledne kolem 11. hodiny?
Babišova média rovná se nula.
Server iDNES.cz měl na titulce hlavní zprávu, že aerolinky chtějí více biopaliv. (Zpráva o StB je až na 10. místo homepage a jsou v ní jen převzaté názory slovenských médií.)
Druhé Babišovo médium Lidovky.cz jede kauzu s lithiem, což je probabišovské téma, jímž chce Babiš odvrátit pozornost od svých problémů. Babišovo Rádio Impuls mělo v jedenáct hodin tato témata a v tomto pořadí:
Zeman nepojede na Zlínsko kvůli Čunkovi.
V Třeboni začal výlov rybníků.
Úroda brambor v Plzeňském kraji bude nižší.
Na Liberecku pozatýkali gang, který vařil drogy. (Poznámka: Je to zpráva ze včerejška.)
V Antarktidě uhynuly tisíce mláďat tučňáků. Přežila jen dva.

Aby bylo jasno, tohle není a priori kritika novinářů ve zmíněných médiích. Ti prostě jen přijali svou omezenou roli a dělají jen to, co jim dovolí redakční politika.
Problém to je v celkovém kontextu. Babiš tato média nekoupil proto, aby zajistil jejich svobodu, jak v roce 2013 tvrdil a balamutil tím kdekoho. Teď, v reálném čase a v reálných případech, je krásně vidět, proč ta média, která mají obrovský dosah na voliče, koupil. Nechtěl, aby mu škodila. Nechtěl, aby se k voličům dostávaly jakékoli kritické rozbory jeho života a jeho podnikatelských a politických aktivit.

Neříkám, že všechna média mají dnes v 11 hodin drtit Babiše. Jen upozorňuji na to, že kvalita žurnalistiky v těchto médiích díky svému majiteli klesla na bod mrazu.

Zajímavé v této souvislosti je, že řada dalších velkých serverů byť bulvárních – jaksi potajmu a spiklenecky Babišovi nadržuje. Blesk ani TN.cz (Nova) Babišovu kauzu s StB téměř pomíjejí.

Jiná zpravodajská média to dělají v rámci svých možností dobře. Aktuálně.cz politické souvislosti kolem Babiše rozebírá. Snaží se i Novinky.cz. Český rozhlas přináší skvělé ohlasy a analýzy. Echo 24 a Forum 24 mají pečlivé a kvalitní rozbory a přesně ty jiné úhly pohledu, které dávají lidem šanci se v problémech kolem pravděpodobného vítěze voleb vyznat.

Takže víte, proč má Babišovo hnutí ANO 2011 v průzkumech veřejného mínění zcela nepochopitelně stále ještě 27 procent? Protože lidé nemají z těch největších zpravodajských novin, serverů a televizí plnohodnotné zprávy o něm jako o politikovi.

Babiš prostě ucpal informační rouru k voličům.

Jaroslav Kmenta

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!