To jsme dopadli. Co teď? Hlavou se vám možná honí myšlenky na emigraci. Kam? Z historie víme, že vyhledávaným cílem politických uprchlíků z České republiky je Velká Británie. Zajímá vás, jak na emigraci? Dobrou zprávou je, že to jde dobře a rychle.
Dokud je Velká Británie ještě v EU, není problém tam vycestovat a žít. Vezměme si modelovou situaci: rodina, pár a jedno dítě. Kromě předpokládaných kroků jako podání výpovědi v zaměstnání a vyřešení současného bydlení, je nezbytné odhlásit se od zdravotního pojištění a uzavřít cestovní pojištění. „To je velmi důležité, jinak po vás bude pojišťovna v Čechách vymáhat pojištění i za všechny dny, které jste byli v zahraničí,“ upozorňuje Petra, která několik let pracovala v Londýně jako recepční a vedoucí kavárny.
Další důležitou věcí je zřízení bankovního účtu, ten pravděpodobně budete muset doložit při podpisu nájemní smlouvy na byt nebo dům a především zažádat si o National Insurance Number. Díky němu získáte zaměstnání, zaměstnavatel za vás bude odvádět pojištění atd. Je to první věc, kterou byste měli udělat.
Jinak je to tak, že stačí naložit rodinu do auta nebo letadla a jednoduše odjet. Na cestu do Británie stačí občanské průkazy. Po příjezdu je možné si bez problémů najít bydlení a práci. A co je nejtěžší při příjezdu a startu? „Byl to začarovaný kruh. Potřeboval jsem účet v bance. Abych si ho otevřel, je třeba proof of address, čili potvrzení o tom, ze tu někde bydlíte. Můžete použít dopis z instituce, nejlépe vládní, třeba pojištovny nebo pracovního úřadu, nebo můžete použít utility bill, čili vyúčtování za vodu, elektřinu a podobně… No a nebo výpis z banky. Tehdy ale banka taky požadovala zaměstnavatele. Ovšem já jsem práci neměl, čili bylo tězké otevřít si účet. Na druhou stranu zaměstnavatel požaduje číslo účtu, kam bude posílat výplatu. To se dá obejít tím, že uvedete účet kamaráda. No a pak potřebujete NI number (National Insurance Number), číslo sociálniho pojištění. To tady v podstatě supluje rodné číslo,“ popisuje svoje začátky v Británii Martin, který v okolí Londýna pracuje už patnáct let.
Po pěti letech života v Británii můžete zažádat o tamní občanství, ale není to nijak nutné. Pokud se pro tento krok rozhodnete, budete muset složit test z historie, ukázat že umíte dobře anglicky atd..
„Skvělé je, že Anglie je země, která je víc elektronická, než papírová. Takže ještě z České republiky si můžete vybrat bydlení, domluvit prohlídky, sehnat práci a tak dále. Británie je báječná. Vše je o nastavení. Když je člověk pozitivní a snaží se, najde dobrou práciu i bydlení,“ uzavírá Petra a upozorňuje, že v mnohé pomohou například některé agentury, ale vyhnula by se tuzemským. „Neznám nikoho, kdo by měl s českou agenturou dobré zkušenosti,“ radí.