Piráti přišli po víkendovém jednání s novým návrhem – podpoří do čela poslanecké sněmovny zástupce hnutí ANO Radka Vondráčka. Chtějí zároveň, aby strana Andreje Babiše nechala opozici vedení všech výborů. Není pravda, že by v takovém návrhu neexistovala jistá logika, jenomže Babiš se mu vysmál, protože on už má jistých svých 115 hlasů od komunistů a SPD Tomia Okamury. A hlavně proto, že šéf hnutí ANO nemá zájem jednat, jeho zájmem je vládnout.

Je zjevné, že Piráti hledají cestu, jak taktizovat a jak dělat politiku, někdy se vezou na vlně nesmyslů a populismu (naposledy zejména návrhem vzniku vyšetřovací komisek OKD), jedno jim ale upřít nelze: Před volbami řekli, že Babišovu vládu nepodpoří, a za tím si také stojí. Jejich snaha vymyslet jiný způsob, jak Babišovi čelit a zároveň se za žádnou cenu nepřidat na stranu TOP 09 a Miroslava Kalouska, který naprosto logicky vyzývá k neustavení nové sněmovny, ale odezvu nemá a ani mít nemůže. Protože proti Babišovi jsou všichni příliš slabí a dokud to demokratické strany nepochopí a nespojí se, nezastaví ho vůbec nikdo.

Ono je to vůbec smutné pozorování. Už jen čekáme na převzetí klíčových ministerstev hnutím ANO, do toho hrozí, že například ve vedení bezpečnostního výboru zasednou okamurovci (jediné štěstí je, že to zatím vypadá, že jen málo z nich je alespoň gramotných) a na taktizování prostě není čas. Je tu čas na jediné – bránit Babišovi vládnout za každou cenu, a to zejména do zvolení nového prezidenta republiky.

Další slabostí Pirátů jsou často nešikovné kroky, které využívají jejich soupeři. A využívají je také Lidové noviny, zejména takový pan Klesla předvedl v článku 22 amatérů ukázkovou propagandu pro svého majitele. Ano, Pirátům se dá vyčítat leccos, ale ve chvíli, kdy ve sněmovně sedí zástupci SPD, kdy si vzpomeneme, co Babišovo ANO předvádělo poslední čtyři roky a kolikrát sám velký šéf Agrofertu měnil názory podle situace, je to prostě jenom drzost zaměstnance jeho mediální divize.

Piráti mají v poslanecké sněmovně poměrně velkou sílu a nezbývá než doufat, že se ukáže, že nakonec místo taktiky zvolí jednu stranu. Protože aktuálně jsou opravdu jenom dvě a Babišovu moc nijak vybalancovat nelze. Lze ji jen zastavit.

P. S. Pana Kleslu v jeho článku zaráží, že Piráti nemají dostatek sebereflexe. Autorka tohoto textu (která rozhodně není velkou fanynkou Pirátů) by jen ráda podotkla, že není jasné, zda je tento požadavek větší drzostí proto, že na scéně je také Andrej Babiš, nebo proto, že pan Klesla je jeho zaměstnancem. Posouzení ponechme laskavému čtenáři.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora