Když už se rozebírá, jaký má ředitel Českého rozhlasu René Zavoral vztah k vlastním reaktorům a investigativní žurnalistice, je třeba připomenout jeho zvláštní angažmá. Už dvakrát byl členem poroty Krameriovy ceny, kterou vyhlašuje Asociace nezávislých médií.

O jaká nezávislá média se jedná, snadno pochopíme, když se podíváme na zakladatele a složení poroty.

Pokud jde o zakladatele, Ondřej Geršl zastupuje web AC24, Jan Korál konspirační web NWOO a Petr Žantovský je častým autorem Parlamentních listů. Předseda ANM Stanislav Novotný nedávno své pohled na svět svěřil Haló novinám v rozhovoru:

Rusko má suroviny a je třeba je o ně připravit. A tak slouhové, jež jsou vždy ochotni sloužit za hrst čočky a nemají žádnou čest, dnes jako o život štěkají na Rusy. Před případnou válkou je totiž nutná dělostřelecká příprava, a proto je třeba po všech stránkách protivníka znemožnit. Do takového protivníka se pak lépe a se zadostiučiněním střílí. Pozoruhodné je, že mezi těmito faktickými rasisty je řada těch, kteří před Listopadem sloužili Sovětskému svazu a po převratu byli moc rádi, že nebyl uplatněn princip kolektivní viny. A dnes bohorovně očerňují, právě pod vlajkou kolektivní viny, celý jeden národ. No a ti, kteří doslova tyjí ze státního rozpočtu, prostituují za zahraniční odměny, protekčně využívají fondy EU a zrazují české národní zájmy, zkoncentrovali své úsilí např. v Evropských hodnotách. Tito lidé v jedné části své agendy mají fakticky v popisu práce i šíření nenávisti.“

To asi pro představu stačí.

V porotě Krameriovy ceny kromě Zavorala najdeme šéfredaktora babišovské MF Dnes Jaroslava Plesla, šéfredaktora webu První zprávy.cz Radomíra Pekárka, ředitele Slovenského domu Vladimíra Skalského. Cenu za rok 2016 dostali: Jan Petránek, Tereza Spencerová, Ondřej Neff a Robert Mikoláš.

Celkem jde o jména známá svým názorovým naladěním. Jan Petránek se dostal do nějaké zvláštní tvůrčí fáze, která vyzařuje pochopení pro putinovské Rusko. Nechal se například slyšet v roce 2016, jak to bylo s anexí Krymu:  „Kreml se dozvěděl, že si FBI nebo CIA nebo čerti vědí kdo, chce vedle Sevastopolu zřídit, ještě než ta majdanská vláda řekne Rusům: Vám končí pronájem hlavní válečné základny, tak už si tam stavěli takříkajíc hnízdečko, no a umím si představit, že by, jak má dnes Putin renomé doma, tak by ho asi vlastní generálové přišli rozšavlovat a utrhnout mu hlavu, kdyby dovolil, aby hlavní vojenská námořní základna Ruska padla, tak že by se nad ní vztyčila vlajka atlantického paktu a že se to chystalo!“

Jan Schneider, který se dnes označuje jako bezpečnostní analytik, se vyjádřil k ruské hybridní válce: „Ano, Rusko v době hybridní války prohrává boj o svůj mediální obraz, protože se jeho protivníkům podařilo s použitím prostředků hybridní války vzbudit všeobecný dojem, že Rusko vyhrává boj o svůj mediální obraz, a to právě a jenom s použitím prostředků hybridní války. A pak se s tímto hybridním konstruktem manipuluje a argumentuje až do počínajícího zmatení smyslů.“

Terezu Spencerovou není třeba moc rozebírat, je dost známá jako obdivovatelka syrského diktátora Asada a Vladimira Putina. Ondřej Neff do této party zapadl zřejmě jako ozdoba, možná by se to dalo vysvětlit aspoň tím, že jeho web Neviditelný pes neustále varuje před islámskými hordami a zkázou Západu.

Je to zvláštní společnost, do které se René Zavoral vydal. Když teď bude chtít proškolit své redaktory, v jakém duchu to asi bude? V duchu Asociace nezávislých médií? Tak hlavně, aby všechno bylo tak nějak objektivní a vyvážené.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora