Prezident Zeman se před občany Slezských Pavlovic pustil do odvážných ústavních experimentů. Nejdříve si vyřídil účty s naší horní komorou: „Můj názor na senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními. Ale bez ohledu na to, jak ta usnesení dopadnou, položme si otázku: Potřebujeme senát jako odkladiště vysloužilých politiků? Potřebujeme ho jako nejdražší cestovní kancelář v České republice?“

Důvod jeho reformního zápalu je celkem zjevný. Usnesení výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Senátu říká, že prezident nemluvil pravdu o výrobě novičoku v Česku a ohrozil bezpečnostní zájmy země. Aby ukázal zbytečnost senátu, vypustil jednu ze svých historek: „Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam senát neexistuje.“

To se pan prezident poněkud střelil do vlastní nohy, což by asi ze známých důvodů neměl. Australský parlament totiž senát jako horní komoru má. Když se redakce Aktuálně.cz ptala mluvčího Ovčáčka, co to má znamenat, ten v tom neviděl žádný problém: „Bonmoty si nežádají upřesnění. Bonmoty ilustrují sdělený názor. V tomto případě názor o zbytečnosti senátu.“ Ovčáček už dosáhl úrovně bývalého Saddámova mluvčího, kterému se přezdívalo Komický Alí.

Zeman prostě vypouští fantasmagorie jako ministr Lavrov, ale nehlídá si tu míru, takže brát ho vážně může jen nějaký prosťáček.

Problém je v tom, že hradní brepta a tč. prezident a vrchní velitel ozbrojených sil by měl vědět, že názor se má ilustrovat aspoň nějakými fakty. Takhle by příště mohl říkat, že Česko nepotřebuje ponorky, protože Británie jako vnitrozemská země bez moře je taky nemá.

Brepta ale ví, že před občany Slezských Pavlovic si může plkat, co chce, a ohromí je svými znalostmi. Také si tam lidé řeknou, že jsou ti senátoři opravdu hloupí trafikanti, když místo klokanů hledali v Austrálii neexistující horní komoru.

Postupuje to nějak rychle. V zájmu země by bylo nezávislé odborné vyšetření fyzického a duševního stavu hlavy státu. Už teď je zřejmé, že by měl omezit své zahraniční cesty a veřejné vystupování. Lepší už to nebude a hrozící škody by bylo lepší omezit. Už teď je pozdě. Protože k tomu ale nemá nikdo politickou odvahu, budeme tu tragikomedii muset sledovat dál.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora