Mladý aktivista z Prostějova se opět ozval. Upozornil totiž na údajný střet zájmů starostky města, ve kterém žije. Alena Rašková měla podle jeho tvrzení zamlčet, že se její zájem o pronájem budovy pro školu, které je spolumajitelkou, neslučuje se zákonem.

Sedmnáctiletý Jakub Čech je trnem v oku prostějovské radnice. Již delší dobu totiž upozorňuje na nestandardní jednání, která se zde odehrávají. V posledním případě se Čech zabýval jednáním o pronájmu budovy pro Střední školu automobilní Prostějov.

V té, podle informací serveru Lidovky.cz, vlastní Rašková padesát procent a je také její jednatelkou. Právě tím se podle Čecha dopustila přestupku a chová se jako „malý Babiš na radnicích“. Neoznámila totiž střet zájmů, ačkoliv to podle zákona musí udělat.

To přimělo Čecha, aby žádal pro starostku až padesátitisícovou pokutu. „Domnívám se, že uvedené skutkové okolnosti by měl správní orgán zohlednit při určování výše pokuty, respektive trestu jako takzvané přitěžující okolnosti,“ píše aktivista ve svém prohlášení. „Domnívám se, že optimálním trestem by měla být pokuta alespoň v polovině zákonné sazby, aby měla alespoň nějaký vliv na nápravu podezřelé, která z titulu funkce primátorky statutárního města pobírá nemalý plat a plnila tak sankční roli,“ dodává.

Rašková obvinění razantně odmítá. „Veřejný funkcionář je povinen svůj poměr k projednávané věci oznámit při jednání orgánu, ve kterém vystoupí v rozpravě, předloží návrh nebo je oprávněn hlasovat, a to ústně v průběhu jednání, nejpozději před tím, než orgán přistoupí k hlasování,“ vysvětluje. „Zákon tedy nezakazuje veřejnému funkcionáři hlasovat i při projednávání věcí, které se jej osobně dotýkají,“ dodává pro Lidovky.cz.

Čech si však stojí za svým. „Primátorka Rašková byla přítomna jednání Rady města Prostějova, neboť pronášela úvodní slovo, aniž by oznámila, že na schválení uvedeného usnesení má osobní zájem,“ tvrdí sedmnáctiletý aktivista.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora