Snahy prezidenta republiky o nasměrování naší země k přijetí eura, jsou podle Jana Skopečka nebezpečné. Ekonomický expert ODS upozorňuje především na časté změny bankovní rady ČNB.

Skopeček se domnívá, že hlava státu svou kritikou Evropské unie směřuje k několika cílům. „Prezident Miloš Zeman se v poslední době stylizuje do role kritika Evropské unie. Jeho aktivní politika a personální rozhodnutí ale ukazují, že nejde o upřímnou kritiku směřování evropské integrace,“ vysvětluje opoziční politik. „Jde pouze o mediální úlitbu jeho voličskému elektorátu, který má k fungování EU značné výhrady. Jinak si totiž nelze vysvětlit ohlášené nominace do bankovní rady České národní banky, které zejména v osobě Oldřicha Dědka říkají o prezidentovi jediné, a sice, že si přeje rychlé přijetí eura v ČR, že si přeje další prohloubení integračního procesu a další vzdání se suverenity vůči evropským institucím,“ dodává.

Veškeré kroky tedy prý ukazují vůli změnit měnu. „Je potřeba nahlas říci, že Miloš Zeman systematicky obměňuje bankovní radu ČNB tak, aby tato mocná měnově-politická instituce byla k přijetí eura nakloněna. Považuji tento trend za nebezpečný,“ varuje Skopeček. „V zájmu České republiky není přijímat společnou evropskou měnu euro. Eurozóna není zdravý a bezproblémový projekt, do kterého by se Česká republika měla pouštět. Je škoda, že to tak prezident republiky necítí a dělá pravý opak, než by bylo v našem zájmu,“ myslí si ekonomický expert ODS.