V rámci výstavy japonského fotografa Keiichi Tahary – Fotosyntéza, která se koná ve Veletržním paláci v Praze, mají návštěvníci možnost  do 22. března zhlédnout improvizace  japonského tanečníka Mina Tanaky. Právě on byl modelem černobílých velkoformátových fotografií, které vznikaly v letech 1978–1980 na různých místech světa (Island, Paříž, Akikawa, Řím…). Jejich hlavním tématem je světlo a jeho hra s nahým lidským tělem v kontrastu s prostředím.

Min Tanaka oslavil před několika dny 72. narozeniny a do České republiky příjíždí od roku 1984 vcelku pravidelně. V roce 1994 tančil za doprovodu Johna Calea při otevření divadla Archa,  jeho představení bývají předem vyprodaná, ve světě je považován za jednoho z nejvýznamnějších tanečních umělců.  Snad proto působí jeho nahá postava ve velké kleci uprostřed poloprázdné místnosti  5. patra Veletržního paláce poněkud opuštěně a zapomenutě.

Tanečník se pomalu provléká mřížemi klece, vibrací celého těla rozehrává kovové zvuky, jako by sám sobě tvořil hudební doprovod. Po několika desítkách minut sotva znatelného neustávajícího pohybu se schoulí na zem v prenatální poloze, zakrývá si obličej. Vše působí velmi dramaticky a neklidně. Pohybem hlavy rozeznívá dřevěné desky, zvuky připomínají zrychlující se srdeční tep…

Pouze stručný popis šedesáti minut, které jsem téměř nehnutě strávila v jeho blízkosti. Zdálo se to jako čtvrthodinka. Návštěvníci procházeli kolem, věnovali tomuto „objektu“ svých pět vteřin a trochu polekaně a vyvedeni z míry odcházeli. Jako by obcházeli žebráka,  zmatek a nejistota, snad i strach.

Improvizační vystoupení Locus Fokus představuje Min Tanaka po celém světě již několik let. Jedná se o improvizaci v těsném sepětí s místem, kde se odehrává. Ve Veletržním paláci  vystupuje performer  do 22. března vždy od 11.00 do 17.00, kromě pondělí 20. 3., kdy ho můžete vidět od 16.00 se speciálním představením přímo před Veletržním palácem.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Kateřina Valentová
Kateřina Valentová
Další články autora