Proč zbytečně zaměstnávat lidi, kterým musíte neustále vysvětlovat, jak mají dělat svou práci, kde je pravda, či donekonečna opravovat jejich chyby? Tak zřejmě přemýšlí Jaromír Soukup, všemoderátor a majitel TV Barrandov a vydavatelství Empressa, z nějž nechal odstranit skoro pětinu novinářů. Lépe tak zvládne ovládat své vydavatelství, které se tak, stejně jako Soukupova televizní stanice, může transformovat na prohradní firmu, prezentující pravdy Miloše Zemana a Tomio Okamury. Sice se hovoří i o Soukupově špatné finanční situaci, ale to musí být jen zlé drby. „Mirek“ je přeci mediální magnát.

Synergie, to je hlavním cílem Jaromíra Soukupa. V reálu to znamená, že jeho televize musí intenzivně spolupracovat s jeho časopisy. Pokud se natáčí pořad, v němž se objeví „celebrita“, je nutné s ní ihned udělat rozhovor i do některého z magazínů, které Empressa vydává. Stejně tak se novináři z Týdnu podílí i na pseudozpravodajství, které komerční televize vytváří.

Zřejmě to však neprobíhá podle plánů majitele, ředitele a všemocného šéfa Jaromíra Soukupa. Ten vzhledem k tomu, že mu jeho ego poručilo konferovat sedm pořadů, nemá tolik času kontrolovat práci svých podřízených a může se tak stát, že se najednou něco „nepovede“. Zkrátka, není v zájmu pana majitele, potažmo jeho politických vzorů, mezi nimiž ční prezident a šéf SPD, aby se na veřejnost dostaly informace, které nejsou podrobeny tvrdé cenzuře.

A tak došlo k čistce, při níž si téměř každý pátý zaměstnanec musel sbalit své věci a začít hledat nové zaměstnání. V méně lidech se zřejmě dělá méně chyb a hlavně, lépe se kontrolují a ovládají. Kdyby došlo na nejhorší, klidně by mohl Soukup všechno dělat sám. Nikdo další z jeho televize a vydavatelství totiž nedokáže to, co on.

Do budoucna se tak o své místo musí třást každý, kdo pro Soukupa pracuje a doteď mu nezačalo vadit, v jakém prostředí svou práci dělá. Pozdní placení mezd, autoritativní šéf a diktát totiž snesou jen ti nejodolnější, kterým je zcela jedno, pro koho pracují a pouze doufají, že dostanou včas svou výplatu.

Na Soukupa by ovšem v případě jeho transformace do „psavého“ novináře, čekala nová výzva. Začít se kromě televize věnovat i svým časopisům a stát se jejich přispěvatelem. To však pro tak ostříleného moderátora, který zvládne vedle drsných politických debat i odpočinkovou talk show, investigativní novinařinu, nebo ironicky laděnou humornou estrádu, nebyl žádný problém.

Ten ovšem nyní vzniká TV Barrandov. Nevděčný divák si dostatečně neuvědomuje velikost nejlepšího moderátora v zemi a Soukupova televize se potýká s velkým propadem ve sledovanosti. Třeba se z nervozity z tohoto faktu vypíše její majitel v některém ze svých časopisů. Faktor Soukup bude ideální volbou, tam je totiž pravda vždy trochu pravdivější.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora