Z otevřených zdrojů je zřejmé, že se připravuje korupce obřích rozměrů. Alespoň podle měřítek uplatňovaných současnou progresivní justicí. KSČM požaduje výměnou za toleranci menšinové vlády Andreje Babiše zatím blíže nespecifikovaný počet politických trafik v podnicích se státní účastí. Podobný případ je nyní u soudu.

Komunisté sice nebudou sedět přímo ve vládě, předseda Vojtěch Filip však opakovaně prohlašuje, že jeho strana podmiňuje toleranci vlády účastí svých lidí ve správních a dozorčích radách důležitých státních a polostátních podniků.

„Jsme přesvědčeni, že namísto odpolitizování mají mít politické strany jako základní kámen výstavby politického režimu kontrolu státních podniků,“ tvrdí Filip a předložil už Babišovi seznam pozic, které chtějí komunisté obsadit. Z veřejných zdrojů lze dovodit, že se jedná o strategické podniky typu ČEZ, České dráhy, Lesy ČR, Česká pošta nebo Českobudějovický Budvar, i když seznam zatím není konkretizován.

Ištvan: Takové chování je korupce

Podle právních konstrukcí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci naplňuje takové chování znaky trestného činu. Připomeňme, že podobný skutek byl jednou z hlavních medializovaných příčin obří policejní razie v červnu 2013, která vedla k pádu vlády. Tehdejší premiér Petr Nečas podle obžaloby nabídl „úplatky“ třem poslancům ve formě postů ve státních firmách výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a podrží tak vládu.

Nejvyšší soud po několika měsících jejich stíhání zastavil, o jejich vazbách navíc rozhodoval místně nepříslušný soud v Ostravě. Ministerstvo spravedlnosti se jim muselo omluvit „za nezákonný postup, nezákonné trestní stíhání, jakož i za nezákonnou vazbu“. Stát jim vyplatil odškodné ve výši 1,9 miliónu korun. Ištvanovi státní zástupci přesto svůj právní názor nezměnili. Kauza se třemi zbývajícími obviněnými v čele s expremiérem po pěti letech stále pokračuje a projednává ji prvoinstanční soud.

Na chystaný megahandl, který by se mohl týkat desítek politických trafik výměnou za podporu vlády, lze tímto prizmatem nahlížet jako na korupční jednání mimořádného rozsahu. Už nyní by mohlo být klasifikováno jako trestný čin ve stadiu přípravy.

Proto nezbývá než se ptát: Kdy byly nasazeny policejní odposlechy? Připravuje už Ivo Ištvan razii ve Strakově akademii a v sídle KSČM v ulici Politických vězňů? Kolika osob se toto „organizované zločinné spolčení“ týká? Anebo je letos něco jinak?

Platí jen poslední věta. Neměří se stejným metrem. Současný vývoj konečně naši zemi přibližuje k parametrům tolikrát zmiňovaného Palerma, kde platí jiná pravidla. Capo di tutti capi upevňuje pozice v bezpečnostních složkách, aby podobným „nepředloženostem“ definitivně zabránil. A progresivní ištvanovská justice s ním otevřeně kolaboruje.

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora