Hnutí ANO dohání vlastní populismus. Vstupovalo do politiky se slogany „bude líp“, „nejsme jako politici“, bojovalo proti „trafikantství“ a slibovalo změnu. Zůstalo jen u slov. Místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková má díky „trafikám“ v městských podnicích příjem vyšší než předseda vlády.
[ctete postid=“204369″ title=“Ministr Vojtěch: Trestně stíhaný ředitel musí odejít. U premiéra to nevadí?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Vojtěch-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Kauza nemocničních zakázek, kterou spustila policie pod taktovkou Lenky Bradáčové, “ permalink=“http://forum24.cz/ministr-vojtech-trestne-stihany-reditel-musi-odejit-u-premiera-to-nevadi/“]204369[/ctete]
Server Neovlivní (2. 7. 2018) přinesl zprávu, že komunální politička za hnutí ANO Marcela Plesníková, jež je místostarostkou na Praze 13 a zastupitelkou na pražském magistrátu, si loni přišla na více než 2,66 milionu korun z kapes daňových poplatníků. V úvahu jsou přitom brány nejen její příjmy z veřejných funkcí, kde vedle místostarostování působí v několika magistrátních výborech, ale hlavně v několika dozorčích radách podniků s městskou účastí.
Špička ledovce
Plesníková je tři roky místopředsedkyní dozorčí rady společnosti Pražské služby. Podle zjištění Neovlivní se minimální odměna za tuto funkci v loňském roce rovnala částce 300 tisíc korun. Za své angažmá v další městské firmě, Pražská plynárenská, si měla loni přijít s měsíčními odměnami a tantiémami na celkem 1,58 milionu korun.
Pokud se sečtou všechny příjmy političky hnutí ANO, dosahují minimálně 222 tisíc korun měsíčně, tedy o 30 tisíc korun více než příjem předsedy vlády. A jestliže i letos Pražská plynárenská vyplatí stejnou dividendu, bude příjem Plesníkové stejný jako plat prezidenta republiky ve výši 252 tisíc korun měsíčně.
Zveřejněné údaje zasluhují o to větší pozornost, jelikož se jedná o představitelku protestního hnutí, které před volbami slibovalo, že přinese změnu. Plesníková je však jen špičkou ledovce.
Zrušte trafiky, volte profíky
„Zrušte trafiky, volte profíky“ hlásalo hnutí ANO před volbami a marketéři Andreje Babiše si hodně dávali záležet na tom, aby mu lidé uvěřili, že myslí svůj boj proti zaběhnutým pořádkům vážně. Místo politických nominantů chtělo obsazovat kontrolní funkce v orgánech podniků se státní a městskou účastí odborníky. O tom, že se jednalo jen o prázdné fráze, svědčí situace na pražském magistrátu.
Už v září 2015 vyšlo najevo, že hnutí ANO pod vedením tehdejší šéfky pražské organizace Radmily Kleslové dosadilo do dozorčích rad pražských strategických společností desítky svých lidí, většinou zastupitelů města nebo jeho částí, kandidátů do voleb či jinak politicky působících „trafikantů“. Anonisté v těchto orgánech získali 44 zástupců, druzí sociální demokraté 23 a Trojkoalice 18.
Střet v hnutí ANO
V té době vrcholil vnitřní souboj mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a Radmilou Kleslovou, tehdy místopředsedkyní hnutí ANO a pravou rukou Andreje Babiše. Bývalá rozvědčice se dostala do potíží poté, co byly zveřejněny její stotisícové měsíční odměny ve státem ovládané společnosti ČEZ.
Babiš Kleslovou pod tlakem zveřejňovaných informací odepsal, ačkoli dlouhodobě těžil z její lobbistické spolupráce. Donutil ji opustit všechny politické funkce včetně vedení ANO, zatímco Krnáčovou tehdy podržel.
Kleslová v roli obětního beránka musela tento direkt cítit jako zákeřný faul, jelikož v jiných podobných případech Babiš nezakročil. Už tehdy bylo jasné, že hnutí ANO sliby nesplnilo a jen mystifikovalo veřejnost. Ve statutárních orgánech strategicky významných pražských firem v té době seděla většina z 33 pražských koaličních zastupitelů, nejvíce z ANO.
Později byly navíc zveřejněny údaje, že někteří z představitelů Babišova hnutí čerpali ještě tučnější odměny než Kleslová. Vedle Plesníkové to byl například předseda magistrátního klubu ANO Michal Hašek, jemuž loni předsednictví dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská vyneslo celkem 2,38 milionu korun.
Situace se otáčí
Dnes se situace otáčí. Babiš odepsal Krnáčovou a nahradil ji v čele kandidátky do pražského magistrátu Patrikem Nacherem. Radmila Kleslová má jeho posvěcení kandidovat na čelném místě v Praze 10.
„Pokud vím, na paní Kleslovou jste někteří z vás vedli velkou kampaň, ta různá trestní oznámení byla nesmyslná. Ona se očistila a já osobně s ní určitě nemám problém,“ reagoval premiér počátkem června na otázky týkající se její kandidatury.
A politické trafiky? Dnes už nejsou žádné silné téma, především pro hnutí ANO. Andrej Babiš nejprve přislíbil Pirátům, že podpoří jejich návrh nominačního zákona, který by politické „trafikantství“ ve státních podnicích omezil. Ti mu naivně uvěřili a dnes je podrazil. Vláda připravuje vlastní verzi zákona, která bude podstatně měkčí.
Trafiky místo odpolitizování
Důvody jdou nasnadě. Dnes se premiér paktuje s komunisty, které potřebuje k podpoře své menšinové vlády. Ti nijak nezastírají, že jim jde o obsazení pozic ve strategických podnicích se státní účastí.
[ctete postid=“204486″ title=“Truchlohra pokračuje. ČSSD trvá na Pochem, ANO je proti, Hamáček ho odepsal“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Hamáček-Babiš-vláda-385×230.jpeg“ excerpt=“Koaliční rozmíšky pokračují i poté, co dal vládě znovu po dlouhých třiceti letech “ permalink=“http://forum24.cz/truchlohra-pokracuje-cssd-trva-na-pochem-ano-je-proti-hamacek-ho-odepsal/“]204486[/ctete]
„Jsme přesvědčeni, že namísto odpolitizování mají mít politické strany jako základní kámen výstavby politického režimu kontrolu státních podniků,“ prohlašuje předseda Vojtěch Filip s tím, že už předložil premiérovi seznam pozic, které chtějí komunisté obsadit.
Andrej Babiš na požadavky komunistů slyší, i když došlo ke zjevné disharmonii při volbě nových členů dozorčí rady ČEZ, kde údajně proti původní dohodě „odborného“ kandidáta komunistů vynechal.
Tato lapálie se však jistě vyřeší, jinak by KSČM neodsouhlasila podporu Babišově vládě. Premiér už veřejně připouští, že komunisté budou moci do orgánů státních podniků vyslat desítky lidí. Heslo „Zrušte trafiky, volte profíky“ tak zůstává jedním z farizejských artefaktů Babišova boje za lepší zítřky. ANO, už je líp. Ale jak pro koho.