V poslední době se objevily nové strany. Nejúspěšnější se u nás zdají být Piráti, nikdo ale ve skutečnosti přesně neví, kdo vlastně jsou. Mají ale slušný úspěch, poslední takový v Evropě zaznamenali před padesáti lety Zelení.
Zelení se často řadili k levici, nicméně myšlenkové proudy byly u nich původu silně anarchistického. My jsme v našich dobách a v naší generaci už anarchisty nezažili. V první polovině dvacátého století byli hlavními levicovými proudy zejména marxisté, kteří se štěpili na sociální demokraty a komunisty, ale na druhé straně to byli právě anarchisté. Ti byli obzvláště silní ve Španělsku. Ale koncem tamní občanské války, když ruská tajná policie, která byla ve Španělsku velmi aktivní, nechala anarchisty vyvraždit, evropští anarchisté se z této rány ve skutečnosti už nikdy nevzpamatovali. Byť ještě anarchistická hnutí vznikala, zejména v Itálii, už nikdy nenabrala sílu.
Sílu naopak nabíralo hnutí Zelených, které od anarchistů převzalo boj nejen proti soukromým vykořisťovatelům, ale i proti státu, protože věděli, že právě stát je schopen nejvíce ničit přírodu a životní prostředí. Ovšem Zelení se v poslední době dostali do krize, podědili totiž po anarchistech i kromobyčejné nadání se mezi sebou poprat a na to napříč Evropou doplatili.
Teď mnoho lidí zaujalo Pirátské hnutí. Je to pokračování Zelených? Spíše ne. Na rozdíl od Zelených jsou Piráti pokračovatelé klasické levice. A sice té etatistické, jak jsme ji už zažili. Občan musí být zkrátka přinucen ke svému blahu a je na státu, aby řídil společenský řád tak, aby obšťastnil své občany ať chtějí, nebo nechtějí.
V této souvislosti bylo u nás pozoruhodné sledovat, že právě Piráti bojovali na straně mocichtivých úředníků, aby se prolomila advokátní mlčenlivost. Bylo zajímavé, jak toto údajně revoluční hnutí stálo na straně policie a přidružených státních složek. Hned na to se Piráti jasně postavili proti návrhu, aby zástupci státní moci nebyli nadále privilegováni, aby, i když jsou uráženi, byli přece jenom blíže běžným občanům. Piráti se úředníků zastali, stejně jako svého času komunisté, kteří ve své době ovládali všechny obludně byrokratické úřady a své úředníky drželi pod zvláštní ochranou. Kdo vrchnost uráží, musí býti taky patřičně potrestán. Tento přístup se u nás stále zachovává.
Piráti se tedy prokazují jako dědicové klasické levice a my zjišťujeme, že oholený Karel Marx, který nosí dredy, se zdá být zase lákavý, nicméně přístup k občanům se mnoho nezměnil. Jsem zvědav, jak dlouho bude především mladým voličům v České republice trvat, než prohlédnou tuto podivnou maškarádu.
Autor je čestný předseda TOP 09