To, o čem jsme v komentáři spekulovali před několika měsíci, je tady. Ministři zjistili, že na venkově zanikly stovky prodejen potravin. Po zavedení EET, na které majitelé obchodů neměli peníze, znalosti nebo internetové připojení. Paradoxní je, že právě rok 2017 má být Rokem venkova. „Projekt Rok venkova 2017 si klade za cíl podpořit rozhodující skupiny podnikatelů v obcích do tří tisíc obyvatel a motivovat je zakládat a udržovat provozovny na venkově,“ uvádí Asociace malého a středního podnikání. Díky vládním poslancům a Babišově EET je však rok 2017 pro podnikatele spíše rok zavíráním a likvidace a pro obyvatele venkova spíše rokem složitého dostávání se k potravinám.
Vláda chce dnes řešit, jak podpořit nebo udržet venkovské prodejny. Jedním z nápadů ministra zemědělství Mariana Jurečky je podle echo24.cz zavést prodej rohlíků a jogurtů na poštách. Jurečka si však neuvědomuje, že na těch nejmenších a nejodlehlejších místech už zrušili i pošty. Dalším nápadem má být to, co zmiňoval náš komentář. Dotace na podporu venkovských prodejen, na jejich zakládání a udržení. Ve hře mají být i možné daňové úlevy pro podnikatele, kteří obchod povedou. Dalším nápadem vlády mají být pojízdné prodejny, známé především z dob před rokem 1989. Dotace by se mohly vztahovat i na tyto typy prodejen.
Zatím jen spekulací je ovládnutí maloobchodního trhu Agrofertem. Dlouhou dobu se hovoří o tom, že konglomerát touží po vlastním maloobchodním řetězci. Stále však ve vzduchu chybělo to, co Agrofert k podnikání potřebuje. Dotace. Je tak docela dost možné, že Babiš díky EET zničil obchody na vesnicích a nyní, tradičně, jako velký zachránce přijde s tím, že když to tedy nikdo nechce dělat, on ty nebohé lidi na vesnicích zachrání se svým Agrofertem. Otevře několik stovek prodejen, nebo vesnice bude objíždět mikrobusy s nabídkou koblih z Pekárny Zelená louka, Kosteleckými klobásami, jogurty z Olmy a samozřejmě kuřaty z Vodňan. Přehled toho, co to bude, najdete zde. Podmínka je však jasná. Babišův spojenec Jurečka a Babišův podřízený ministr financí Ivan Pilný musejí teď šikovně vymyslet zajímavý dotační titul. Samozřejmě takový, na který tradičně ti nejmenší podnikatelé nedosáhnou.