„Jediný způsob, jak mohou USA zjistit rozsah jaderného arzenálu Severní Koreje a zničit ho, je pozemní invaze.“ Pentagon uvedl toto tvrzení v dopise zákonodárcům, kteří chtěli vědět o logistických a lidských nákladech, jaké by si vyžádal jakýkoli konflikt se Severní Koreou.

Dopis admirála Michaela J. Dumonta ze Sboru náčelníků štábů armády USA sděluje zákonodárcům, že klasický briefing „by byl nejlepším místem jak podrobně projednat schopnost USA a jejích spojenců čelit schopnosti Severní Koreje reagovat jadernou zbraní a odstranit jaderné zbraně Severní Koreje umístěné v hluboko umístěných podzemních zařízeních.“

Tyto informace si vyžádali členové Sněmovny Ted Lieu z Kalifornie a Ruben Gallego z Arizony, oba demokraté.

V sobotu patnáct demokratických zákonodárců a jeden republikán vydali prohlášení k této Dumontově odpovědi a uvedli, že považují opatření nutná ke zničení arzenálu KLDR za „hluboce znepokojující“ a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přestal dělat nepřípadné poznámky o napjaté situaci v Severní Koreji.

Lieu řekl listu The Washington Post, že „je důležité, aby lidé pochopili, jak by válka s použitím jaderných zbraní vypadala.“ Mluvil  o 300 tisících lidí, kteří by mohli zemřít v prvních dnech, a mezi nimi 100 tisíc Američanů.

Ruben Gallego uvedl, že zákonodárci „chtějí zajistit, aby bylo zcela jasné a měli jsme informace o tom, co se může stát, pokud naši civilní lídři udělají nesprávné kalkulace.“

Jakýkoli postup nese svá rizika a je třeba brát v úvahu obavy Jižní Koreje, Japonska a Číny. Jižní Korea může čelit bezprostřednímu útoku, který by mohl znamenat smrt mnoha jihokorejských občanů. Japonsko je v dostřelu severokorejských raket a Čína se obává přinejmenším obrovské vlny uprchlíků na své území, které by případná válka mohla přinést. Donald Trump a další musí vzít v úvahu, že nemohou jednat na svou pěst, protože jakýkoli neúspěch by znamenal pohromu pro spojence. Na druhou stranu je děsivé, že se režim Kim Čong-una už vymkl racionální kontrole a něčeho dosáhnout má problémy i Čína, která stála zatím vedení KLDR nejblíže. Diktátorovi se povedlo udělat si pomocí jaderných zbraní z okolních zemí rukojmí a nikdo zřejmě neví, která řešení jsou jen špatná a která hodně špatná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora