Patří k jedněm z nejvyhledávanějších a nejuznávanějších politických komentátorů, jeho internetový pořad Šťastné pondělí sledují dokonce i politici, ze kterých si v něm dělá legraci. Jindřich Šídlo v rozhovoru pro Revue FORUM vysvětlil svůj pohled na útoky na Českou televizi, možného nového prezidenta nebo důvody, proč můžeme být rádi, že má Andrej Babiš tak velký střet zájmů.
Jindřichu, dlouhá léta jste byl součástí „Bakalových médií“. Jak se díváte na útoky Miloše Zemana nebo Jaromíra Soukupa na vydavatelství Economia? A potkal jste se někdy s tím, že by Zdeněk Bakala zasahoval do fungování například Hospodářských novin?
Já na Economii vzpomínám jen v dobrém a mám tam dodnes spoustu kamarádů. Žádný zásah do své práce jsem nezažil. Největší tlaky, které jsem zažil, byly zcela pochopitelně v České televizi, kde člověk cítil, kdo všechno tam telefonoval a co chtěl. Všichni politici totiž mají pocit, že ta televize je jejich nebo že mají právo si říct, co chtějí, a nikdo jim nesmí oponovat.
Máte třeba od kolegů z jiných redakcí náznaky, že by jim někdo diktoval, co a jak mají psát?
Ne. Ono, i kdyby se to dělo, tak vám to neřeknou.
Inaugurační projev prezidenta Zemana…
To nebyl inaugurační projev, to byla nějaká zmatená nenávistná řeč pronesená v době, kdy se v normálních zemích pronáší inaugurační projev.
Není ostuda do takového projevu zařadit útok na novináře a lze Zemanova slova vnímat jako útok na svobodu slova?
Jsou vhodnější prostory a platformy, kde si vyřizovat účty s novináři, mě ale nepřekvapuje, že toho prezident Zeman není schopen. Já znám jeho názory 25 let a je mi to v zásadě jedno, dokud nepřistoupí k nějaké akci, což si myslím, že se může u veřejnoprávních médií blížit. Nikoliv on sám, protože na to nemá sílu, ale ve spolupráci se svými nejbližšími politickými spojenci. Ten projev byl nedůstojný. Já jsem prezidenta Zemana nevolil, přesto ho respektuji jako svého prezidenta, protože byl zvolen v demokratických volbách, ale on v tom projevu jasně části občanů řekl, že nechce být jejich prezidentem. Kdyby chtěl, mohl pronést smiřovací řeč, se kterou by se spokojili jeho voliči i nevoliči, ale on nechtěl. On se prostě nezmění a tuhle dobu budeme muset nějak přežít a snažit se, aby ty ztráty byly co nejmenší.
Kde vlastně ta nenávist Miloše Zemana vůči novinářům vznikla?
On nenávidí novináře, protože mu během jeho politické dráhy dělali problémy. Třeba Jirka Kubík se Sabinou Slonkovou systematicky popisovali jeho okolí na Úřadě vlády. Tam chodil Franta Mrázek a řídil to Miroslav Šlouf. To teda byla sestava. Spoustu těchto věcí novináři popsali, a proto on je nenávidí. On má prostě rád novináře, jako je bývalý člen Národní strany z Parlamentních listů (Radim Panenka – pozn. red.), sám o sobě Ovčáček je stejný typ novináře držícího diktafon a Jaromír Soukup, protože od nich mu nic nehrozí. Já se jen obávám, že Zeman si myslí, že tak, jak vypadá program TV Barrandov, by měla vypadat veřejnoprávní média. To znamená, že mají být na jednu stranu servilně úslužná, plazit se, na druhou stranu, když je potřeba někoho, s prominutím, „poblít“.
Zmínil jste Jaromíra Soukupa, dá se on brát jako novinář, nebo je to spíš aktivista?
Já se jím vůbec nechci moc zabývat a nedělal bych to, kdyby mi občas nevěnoval svou milou pozornost, za což moc děkuji a jsem mu za ní velmi vděčný. Ale vážně, je to prostě politický lobbista. Novinář? Podívejte se, jak to vypadá, ale to je nepodstatné. Asi se v tom zhlédl, ale to je jeho věc, každý máme v jistém věku své slabosti, ale novinář si nejde stoupnout na podium s prezidentem poté, co je zvolen. Je prostě součást skupiny, která tady nyní má mocenskou většinu, jak ve sněmovně, tak na Hradě. Tak já přistupuji k Jaromíru Soukupovi.
Může spojení Zeman-Soukup-Okamura dosáhnout změn ve vedení v České televizi, po kterých tolik volají?
Pokud to bude chtít Andrej Babiš. Bez něj to neudělají. A nevím, jestli to teď je v jeho zájmu, protože musel být překvapen, že se pár lidí sebralo a šlo proti němu demonstrovat. To nechce. On má touhu být milován. A v tuhle chvíli ví, že ČT je citlivá věc. Ale to se samozřejmě všechno může změnit.
V České televizi jste pracoval, jak vnímáte její často zmiňovanou objektivitu?
Určitě to nevypadá jako rozhovory Soukupa s prezidentem, ale to by tam potom Zeman i chodil. Mimochodem, je docela rarita, že prezident nechodí do televize veřejné služby své země a jeho mluvčí, jehož jméno je stejně bezvýznamné jako on sám, o ní říká Československá televize, to je absurdní. Jestli si hraje na Donalda Trumpa, tak ten má ještě tři a půl miliardy a něco za sebou.
Já tu debatu o veřejnoprávních médiích pokládám za nešťastnou, protože vím, že jde o jejich mocenské ovládnutí a objektivita je těžko posouditelné kritérium.
Přejděme k současné politické situaci. Jak bude vypadat druhá vláda Andreje Babiše? A získá tentokrát důvěru?
Pokud Andrej Babiš chce, aby dostala důvěru, tak ji dostane. Sociální demokraté jsou evidentně ochotní do toho jít a něco urvat. Nejsou v situaci, kdy mohou vést velké bitvy, takže v té vládě budou za přívěšek. Jsou na hraně existence a ta paralela s ODS před čtyřmi lety moc neplatí. ČSSD nejen, že je víc vnitřně rozložená, ale má také velký finanční problém a to je opravdu může zlikvidovat.
I když bude ČSSD ve vládě, stále bude fungovat hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM ve sněmovně. Nedochází už plíživě ke změně režimu?
Zatím ne. To období, které nás čeká, bude období velkých zkoušek. Charakterů, ale i síly institucí. Už jsme to jednou zažili, byť v jiném, před dvaceti lety v době opoziční smlouvy. V jiném aranžmá, jinými prostředky a ten režim to ustál. Samozřejmě jsme tehdy neměli ve sněmovně koalici podnikatele, komunistů a okamurovců, jako otevřených rasistů. Otázka, jestli to nechat být, zavřít oči a proběhnout tím, nebo jestli se někdo má snažit to obrušovat a zkoušet Babiše držet na uzdě, je legitimní.
Souběžně se sestavováním vlády probíhají i čistky, které dělají Babišovi lidé. Nejdiskutovanějším jménem je nyní Michal Murín. Pokud premiér v demisi získá GIBS, ovládne tím policii a získá neskutečnou moc?
Babiš je svým myšlením stoprocentní majitel čehokoliv. Země, firmy, všeho. Teď má pocit, že může všechno a až bude mít vláda důvěru, tak bude moci dělat ledacos. Situace, kdy máte dvě koalice je ideální. Ale to je risk sociální demokracie, jestli do toho půjde, protože nakonec jí to voliči spočítají.
Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání časopisu Revue FORUM. V rozhovoru se dále dočtete:
Proč Miloš Zeman sále hovoří o propojení ČT a TOP 09?
Jak bude vypadat druhá vláda Andreje Babiše?
Co znamenají tlaky na policii a GIBS?
Zmůžou něco demonstrace?
Jak je nyní silné spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana?
Vyváží komunální volby ty parlamentní?