V posledních dnech zahalil Českou republiku oblak žlutého pylu a na sítích se rozproudila vášnivá debata, kdo je vinen. Na první pohled je to jasné: můžou za to dlouhé širé lány řepky olejné, která je jaksi spojena s premiérem v demisi Andrejem Babišem.

Servery IDNES.cz a lidovky.cz, oba ve svěřenském fondu Andreje Babiše, neváhaly a hned přinesly exkluzivní informaci, že vinna rozhodně není řepka, ale jehličnaté stromy, vegetační cyklus, rychlý nástup léta a žádný déšť. Zkrátka cokoliv jiného než Agrofert.

Může to být pravda a nemusí, odborníci se úplně neshodnou. Nakonec ale není tak podstatné, jaký pyl pokryl naše ulice. Řepka totiž přináší daleko větší problémy než častější návštěvu myčky tím, že pokryla naše pole. V Česku řepka olejná zabírá rekordních 17–22 % orné půdy – to je obrovské číslo, plocha cca sto tisíc Václavských náměstí. V Evropě jsme rekordmanem.

To způsobuje sérii problémů:

  • Řepka se v Česku velmi často ošetřuje herbicidy a pesticidy, až desetkrát ročně. Což jí nevadí, protože se nepěstuje jako potravina, ale jako přísada do nafty.
  • Na řepku se často používá glyfosát, který málem zakázala EU, protože je karcinogenní (nakonec se zákaz o několik let odložil).
  • Všechny tyto látky se pak dostávají do spodních vod, které se tak stávají jedovaté. To bude časem obrovský problém.
  • Řepka zabíjí hmyz a drobné živočichy v zemi, kteří také prospívají půdě. Z přírody pak mizí i ptáci, kteří se hmyzem živí.
  • Řepka každý rok zabíjí vysokou zvěř, která nemá na začátku léta jiné možnosti potravy a řepka je pro ní jedovatá.
  • Řepka reálně způsobuje problémy alergikům a podle některých odborníků je i spouštěčem alergií.
  • Potravinářskou produkci musíme na kvůli řepce dovážet.
  • Při produkci biopaliv z řepky se vyprodukuje zřejmě ještě víc emisí CO2 (proti kterým řepka má pomáhat), než by vytvořila samotná fosilní paliva. Řepka nepomáhá ekologii ani hospodářství, ale uměle jen a jen byznysu (jednoho člověka, proti zájmům občanům České republiky).

Jak vidíte, problémů je mnoho a ještě více. Nedivím se, že se spojení s touto plodinou Andrej Babiš brání. „Z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %,“ napsal na svůj Facebook.

To je velmi rafinované tvrzení. Bohužel už zapomněl dodat, že na dalších 90 procentech jeho firma vydělává – Agrofert je hlavním zpracovatelem biopaliv první generace v Česku.

Je to smutné, ale je to tak. Největší zemědělec v Česku škodí zemědělství jako nikdo jiný. To je mi jako milovníkovi přírody nesmírně líto. Je už dávno načase ukončit tuto škodlivou činnost. Mimochodem moderní biopaliva, která zpracovávají odpad a nevyužívají zemědělskou půdu, se u nás nevykupují, na rozdíl od jiných států. Náhoda? Nemyslím si. Andrej Babiš jejich výrobu v České republice nevlastní.

Autor je předseda strany TOP 09

Revue Forum Banner
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
Další články autora