Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Zachoval se tak, jak slíbil – a je pravděpodobné, že umožní ideově blízkým stranám užší spolupráci, která by v budoucnu mohla být protiváhou těm, kdo uspěli v posledních volbách. Zejména se jedná o ty, kdo ohrožují českou demokracii: ANO, SPD a KSČM.

Kalousek již před rokem žádal ostatní strany o společnou kandidátku, nyní však odchází a nový předseda by mohl být tím, kdo tyto strany spojí.

Přesto není odchod Miroslava Kalouska pro českou politiku pozitivní zprávou. Je to jediný politik, který se vždycky dokázal postavit Andreji Babišovi. Je to člověk, kterého se Babiš vždy bál, a proto na něj tolik útočil. Oligarchovi se podařilo oslabit Kalouskovu pozici a vnutit veřejnosti, že „za všechno může Kalousek“.

Doufejme, že i Kalouskovo další působení ve sněmovně neulehčí Babišovi jeho pozici, která se momentálně zdá silná, není ale věčná. A nezbývá než doufat, že ať už se stane předsedou TOP 09 kdokoli, povede se mu spojit TOP 09, KDU-ČSL, STAN a umožnit úzkou spolupráci s ODS a Piráty.

Právě spolupráce všech těchto stran je totiž nadějí pro další demokratické směřování České republiky, které poslední volby značně zkomplikovaly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora