Deník FORUM 24 oslovil u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa známé osobnosti, aby napsaly svůj názor na to, jak se 20. století podepsalo na tom, jak žijeme a volíme v roce 2018. Přinášíme text komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka.
Nejnovější zpráva světoznámé americké nevládní neziskové organizace Freedom House uvádí, že vzrůstající vliv autokratických režimů a neochota amerického prezidenta Donalda Trumpa hájit skutečnou demokracii ohrožuje svobodu po celém světě: „Demokracie prochází krizí,“ říká se ve zprávě. „Její hodnoty, obzvlášť právo vybrat si své vůdce ve svobodných a poctivých volbách, jsou napadány a na ústup se dávají po celém světě… Země, do nichž jsme ještě nedávno vkládali velké naděje – například Turecko nebo Maďarsko –, sklouzávají zpět k autoritářství… Hlavní autokratické režimy světa, ruský a čínský, využily této možnosti, která se jim v posledním desetiletí naskýtá, nejen k posílení represí u sebe doma, ale i k tomu, aby svůj škodlivý vliv šířily také do dalších zemí, jež je stále častěji napodobují a demokracií začínají pohrdat…“
Zkusme si stručně zformulovat, jak si z tohoto pohledu po téměř sto letech často strastiplné existence stojí naše země.
V prvních dvou desetiletích svého samostatného bytí se tehdejší Československá republika velmi rychle vyšvihla politicky i ekonomicky a navíc se právem mohla považovat za ostrov demokracie v celé střední Evropě. To je jistě záviděníhodná nedávná minulost, která by navíc měla zavazovat.
[ctete postid=“181000″ title=“Jaké jsou národní zkušenosti z let 1918–2018. Proč si Češi volí Zemana a Babiše?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/02/Alexandr-Vondra-385×230.jpg“ excerpt=“Deník FORUM 24 oslovil u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa známé “ permalink=“http://forum24.cz/jake-jsou-narodni-zkusenosti-z-let-1918-2018-proc-si-cesi-voli-zemana-a-babise/“]181000[/ctete]
Koncem třicátých let minulého století však ostrov na padesát let zaplavily kalné vody dvou totalit – nejdřív nacistické a potom komunistické. Češi a Slováci v této situaci museli osvědčit docela jiné vlastnosti než ty, k nimž je vychovávala předválečná demokracie: schopnost držet hubu a krok a ochotu žít s permanentně ohnutým hřbetem…
Tohoto údělu nás všechny zbavila až listopadová sametová revoluce, dnes, pravda, z mnoha stran málem vysmívaná. Najednou jsme znovu mohli o vlastní vůli rozhodovat o své politické reprezentaci a tím pádem i o své bezprostřední i vzdálenější budoucnosti. Zítřky se nám tentokrát jevily vskutku světlé, a to nikoli nadekretovaně, ale doopravdy.
* * *
Jenže ouha. Během doby podstatně delší, než bylo celé trvání naší první republiky, se v docela reprezentativním segmentu českého obyvatelstva poznenáhlu zrodila nejdřív nejasná, ale stále určitější nevíra v klasické demokratické instituty. Formální demokracie je pro tyto lidi příliš komplikovaná, zdlouhavá a těžkopádná… a ještě ke všemu nejednou umožňující rozkrádání majetku i peněz nás všech v obzvlášť velkém, za socialismu nevídaném rozsahu. Dospělo to zkrátka tak daleko, že onomu docela reprezentativnímu segmentu českého obyvatelstva vyloženě konvenuje hlava státu označující se za prezidenta dolních deseti milionů a nárokující si pravomoci monarchy, jehož ústava této země inspiruje hlavně k populistickým kazatelským výkonům a „kreativnímu přístupu“ k základnímu zákonu země; stejně tak těmto lidem vyhovuje politik, odhodlaný řídit stát jako firmu (samozřejmě rovněž absolutisticky). K čemu je nám parlamentní žvanírna?! Mnohem lepší je přece osvícený panovník!
* * *
Ještě tragičtější ovšem je, že tento docela reprezentativní segment obyvatelstva považuje nikoli jen za zbytečné, ale za přímo škodlivé začlenění naší země do evropských, euroatlantických a euroamerických struktur a volá po czexitu. Naši přirození partneři jsou přece na východě, a ne na západě, domnívají se zcela upřímně tito lidé.
Své pro tohle vidění našeho současného světa zajisté před několika lety udělal i Václav Klaus starší, když Evropskou unii přirovnal k někdejšímu sovětskému vynálezu – RVHP neboli (pro ty mladší) Radě vzájemné hospodářské pomoci. Tento výrok z úst nedávného nejvyššího ústavního činitele nutno nesporně považovat za otevřenou politickou sabotáž, zejména od člověka, který přesně ví, co byla RVHP – jinak srovnání vyloženě totalitní instituce z komunistických dob s EU pojmenovat neumím. Evropské organizační struktury jistě nejsou dokonalé, celá EU (zejména po brexitu) vyžaduje zásadní reformu, ale pro Českou republiku je to jediný spolehlivý domovský přístav, který si umím představit.
[ctete postid=“180754″ title=“Svobodná nesvobodná země“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Uhde-2-385×230.jpg“ excerpt=“Deník FORUM 24 oslovil u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa známé “ permalink=“http://forum24.cz/svobodna-nesvobodna-zeme/“]180754[/ctete]
Ohánět se jako příkladem hodným následování neunijním Švýcarskem či Norskem je nejen zavádějící, ale přímo nezodpovědné: tyto země (s Unií přirozeně úzce kooperující na všech frontách) existují ve zcela jiné geopolitické realitě. V našich zeměpisných šířkách a délkách je představa nějaké politické samostatnosti náhle osaměvší České republiky zcela absurdní. Závěr z toho plyne jednoznačný – buď tu bude Evropská unie, nebo Pražská gubernie. V tom druhém územním útvaru bych žít nechtěl: v nejnovější politické realitě této země už si totiž docela dobře umím představit i případné kandidáty na zdejšího Putinova gubernátora či místodržícího…
V této složité době, 100 let od vzniku Československa, potřebujeme nezávislá média. Pomozte nám přinášet svobodné informace a předplaťte si Revue FORUM ZDE!