Rakouský kancléř Sebastian Kurz se dnes (středa 13. 6.) setkává s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU). Hlavním tématem je přistěhovalecká politika. Tito dva politici mají podobné názory, zatímco Seehofer má ohledně imigrace spory s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kurz má teď zřejmě se svou iniciativou v Evropě náskok, Rakousko podle něj spolupracuje s malou skupinou zemí EU na plánech přijímacích táborů pro uprchlíky umístěných mimo Evropskou unii. Má jít o lidi, kteří nesplňují nárok na udělení azylu.

„Ano, existují snahy vytvořit ochranná střediska mimo Evropu, kde by bylo možné ubytovat uprchlíky a poskytnout jim ochranu, ale ne lepší život než ve střední Evropě,“ řekl Kurz rakouské televizní stanici ORF. Podobně mluvil už  minulý týden.

Plány jsou však dosud „velmi důvěrné“, aby se zvýšila „proveditelnost“, říká  Kurz. Když byl dotázán, zda by takové přijímací centrum mohlo být zřízeno v Albánii, odpověděl: „Uvidíme.“

Již v roce 2016 ještě jako ministr zahraničí Kurz vyzval k posílení ochrany vnějších hranic EU a navrhl odchytávat uprchlíky již ve Středozemním moři a umístit je „v ideálním případě na nějakém ostrově“, jako je třeba Lesbos, v „azylových centrech“. Odtamtud by měli být posíláni zpět do svých domovských zemí. Pokud by to nebylo možné, měla by jim být poskytnuta ochrana v nějaké „třetí zemi“. Aby bylo možné zastavit „nelegální migraci do Evropy“, musí být podle Kurze jasné, že „záchrana v nouzi není spojena s lístkem do střední Evropy“. Jako příklad této politiky uvedl Austrálii.

Minulý týden dánský předseda vlády Lars Løkke Rasmussen také potvrdil, že některé země EU, včetně Rakouska, chtějí založit přijímací střediska pro odmítnuté žadatele o azyl mimo EU. O Albánii v této souvislosti hovořila rakouská média.

Pokud by na uskutečnění takového projektu došlo, záleží ovšem i na tom, co bude dál. I nejlepší plány mohou mít nezamýšlené důsledky. Třeba co přinese tak vysoká koncentrace lidí s odmítnutou možností pobytu na jednom místě. Jak se budou bez nějaké životní perspektivy chovat, kolik jich bude, co bude s dětmi a mládeží, kdo bude řešit jejich vzájemné spory. Těch neznámých problémů je mnoho a ďábel bývá skryt v detailech.

Hlavní problém je pochopitelně v zemích, odkud se utíká. Jak říká stále opakovaná mantra, tam by se měl řešit. Zatím ale není jasné, jak by to mělo vypadat a jak dlouho to bude trvat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora