Český rozhlas Plus v pořadu Dnešní plus z 31. 5. 2018 vysílal rozhovor se šéfredaktorem stanice Vltava Petrem Fischerem a předsedou Svazu českých a slovenských spisovatelů Lubomírem Brožkem na téma „Zaslouží si básník Karel Sýs vyznamenání?“ A byla to opravdu plodná diskuze, která si rozhodně zaslouží pozornost. Protože ti, kdo slouží komunistům, by nám zjevně už podle některých neměli vadit.
Petr Fischer zpochybnil kvality Karla Sýse a odmítl i jeho vyznamenání s odůvodněním, že tento básník již byl vyznamenán titulem zasloužilý umělec za komunismu. Brožek s ním nesouhlasil: „Naprosto odmítám ideologizaci tvorby. S Karlem Sýsem můžeme nebo nemusíme ve veřejném diskurzu souhlasit. Ale že je to talentovaný básník, o tom není pochyby.“
Fakt, že Brožek takovým způsobem komunistického umělce hájí, ale při bližším zkoumání není zase tak překvapivý. Ze totiž mnoha různými svazky s Karlem Sýsem provázán, takže nějaký nestranný pohled není v jeho případě vůbec možný. Brožek často publikuje v literárním časopise LUK (dříve Obrys-Kmen), příloze Haló novin, kterou vydává filiálka KSČM, Unie českých spisovatelů, jejímž je Karel Sýs předsedou. Kromě toho můžeme jeho příspěvky nalézt i v časopise Lípa, vydávaném tzv. Výborem národní kultury, který je ovšem také prodlouženou rukou KSČM – ostatně sídlí na stejné adrese (ano, v ulici Politických vězňů).
Brožek je, jak bylo uvedeno, předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů. Ten dříve figuroval pod značkou Klub pražských spisovatelů (webová adresa stále obsahuje dřívější firmu). Za pozornost stojí podívat se, koho tento Klub uvádí jako členy své rady. Jsou to Viktorie Hradská, Dana Benešová-Trčková, Kateřina Ryšavá, Vladimír Křivánek, Vladimír Skalský, Stefan Szeryński, Vladimír Janovic, Jiří Klapka, Petr Sak, Václav Vondráček, Petr Žantovský a Jakub Noha.
Pokud jste o nich s výjimkou dramatičky (a manažerky v oboru zbraní) Viktorie Hradské ještě neslyšeli, zde je několik podrobností.
Dana Benešová-Trčková je moderátorkou ČT.
Jakub Noha je folkový písničkář, kytarista, textař a básník.
Kateřina Ryšavá je výkonnou ředitelkou Klubu českých a slovenských spisovatelů a píše básně. Byla přispěvatelkou Britských listů a prokremelských Literárních novin.
Petr Žantovský je stálým přispěvatelem Parlamentních listů, ale také externím spolupracovníkem Českého rozhlasu. Tam publikuje příspěvky v pořadu Události a argumenty a zve si hosty do pořadu Hovory (mj. tam již pozval právě Vladimíra Janovice, Lubomíra Brožka a také Karla Sýse – v posledním případě se pochlubil, jak toto pozvání bylo náročné zařídit). Jako příznivec všeho prokremelského, tedy i KSČM, také hojně přispívá do časopisu LUK. V roce 2014 dostal od Sýsovy unie ocenění „za odvážné občanské postoje“.
Vladimír Křivánek je básníkem a literárním kritikem. Za komunismu publikoval v literárním časopise Kmen, jehož posledním předrevolučním šéfredaktorem byl právě Sýs.
Vladimír Skalský je ředitelem Slovenského domu v Praze a předsedou Světového sdružení Slováků v zahraničí. Na stejné adrese, kde sídlí obě tyto organizace, se nachází mj. i tzv. Asociace nezávislých médií, jejímiž spoluzakladateli jsou kromě Žantovského, konspirační teoretik a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný a antisemité Ondřej Geršl a Jan Korál (ten navíc hospodářem již uvedeného Výboru národní kultury). Na téže adrese má své sídlo i „vzdělávací ústav“ CS institut, rovněž řízený Žantovským. Skalský, který výše zmíněné „Asociaci“ poskytuje prostory pro předávání tzv. Krameriových cen a je jejich porotcem, byl doktorandem manželky Petra Žantovského.
Vladimír Janovic je komunistickým spisovatelem a členem Unie českých spisovatelů.
Stefan Szeryński byl v letech 1983 až 1988 pracovníkem nakladatelství Horizont, v roce 1988 přešel do nakladatelství Svoboda. V roce 1980 byl jako pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Diplomatické akademie ministerstva zahraničních věcí SSSR autorem sborníku „ČSSR-SSSR, spolupráce a sbližování: k 10. výročí podepsání Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi ČSSR a SSSR ze dne 6. května 1970“.
Jiří Klapka je hudebním historik, rusista a zpěvák, po léta je také moderátorem českých vystoupení Alexandrovců, držitelem Puškinovy medaile udělené V. V. Putinem, přispěvatelem prokremelského serveru Iru.cz a předsedou Česko-ruské společnosti.
Václav Vondráček, je členem Alternativy zdola, organizace řízené komunistickou stranou.
Petr Sak je sociologem a pedagogem a také příznivcem hnutí Ne základnám a tzv. „Palestinců“. Na jeho jmenování do funkce ředitele Ústavu pro informace ve vzdělávání reagoval sociolog Petr Matějů takto: „Pana docenta znám ze Sociologického ústavu a zejména jeho svazácká a komunistická minulost je jedním z nejlepších předpokladů pro jmenování do nové funkce.“
Závěrem tedy lze konstatovat, že i Klub českých a slovenských spisovatelů je pouhou další komunistickou vlivovou agenturou. Od jeho předsedy se proto sotva můžeme dočkat jiného než kladného hodnocení normalizačního básníka. A proto je nesmyslné zvát ho do diskuzí jen proto, aby byl navozován dojem nějaké vyváženosti.