Mohlo se to stát už v loňském roce. Kdyby dokázal zjevného podvodu využít předseda vlády Bohuslav Sobotka, šéf hnutí ANO Andrej Babiš by dnes ani omylem nebyl tam, kde je. Jeho strana by rozhodně nebyla první s takovým odstupem. ČSSD by byla jednoznačně silnější a současný premiér by sociální demokracii možná ještě vedl.

I přesto – právě Čapí hnízdo může znamenat Babišův konec v politice, možná i na svobodě. Je to paradox, hovoří se o desítkách podezřelých věcí z jeho minulosti i současnosti, ale vaz mu může zlomit padesát milionů. Částka, která je pro miliardáře v podstatě malá, jenomže trestný čin velký, transparentní (jak on rád říká) a pochopitelný.

Vzápětí po uveřejnění informace, že policie požádala o vydání Babiše a jeho 1. místopředsedy Jaroslava Faltýnka, se začaly objevovat hlasy, že podobný krok hnutí ANO spíše pomůže. Ať už mezi komentátory, nebo třeba u hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Podobné úvahy ale nejsou na místě. To, jestli bude pro veřejnost dostatečně zjevné, že se Babiš podílel na dotačním podvodu, je otázka. Možná i vyhraje volby. Ale zpochybňovat postup policie z taktických důvodů se rovná zpochybňování fungování právního státu. A právě o jeho existenci v těchto volbách hrajeme.

Když příliš taktizoval Sobotka, nastal jeho konec v politice. Není čas na relativismus. Babiš má být vydán a dále mají rozhodovat orgány činné v trestním řízení a soudy. Jestli se voliči rozhodnou, že jim nevadí, že je jejich premiér obviněný za trestný čin, jestli by jej premiérem v takové situaci vůbec jmenoval prezident (nepochybně), to je věc dalšího vývoje.

Ale zpráva o postupu a pravděpodobně stále ještě nezávislé policii je jednoznačně pozitivní. Ostatně vzpomeňme na loňský rok, kdy se ji Babiš snažil tak vehementně za pomoci Lidových novin ovládnout.

Prostě to nezařídil. A teď uvidíme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora