Když BIS přinesla před lety informace, že aktivistické skupiny proti US radaru v Brdech byly finančně napojeny na ruský stát, reakce byly spíš vlažné. A to přesto, že už CCCP takto v minulosti častokrát jednal. Od té doby se podobné informace znovu a znovu vracejí, a pokaždé se jedná o jiný subjekt v naší republice nebo v zahraničí.
Tentokrát do toho spadla italská Liga severu. Provalilo se na ní, že byla štědře dotována z Ruska. Cíl? Je stále stejný. Zpravodajsky působit pomocí a) podpory různých hnutí, b) pomocí tzv. aktivních zpravodajských opatření působit na destabilizaci politického a společenského klimatu v EU. Nebo ve Spojených státech. Anebo třeba v Kongu, to už je vcelku jedno. Vždy ale tam, kde má Rusko (dříve CCCP) zájmy. Politické, ekonomické…
Byly doby, kdy Sověti podporovali různá hnutí levicového (více či méně extremistická) charakteru. Zvlášť oblíbená byla hnutí mírová (kupříkladu britské hnutí žen v Greenham Common). Ve třetím světě pak hnutí tzv. národně-osobozenecká. Co na tom, že se většinou jednalo o brutální místní řezníky bez koncepce, ale zato po zuby ozbrojené Kalašnikovy a RPG. Účel vnést do světa, který se nevyvíjel podle moskevských přání, chaos, byl splněn.
Nicméně všechna tato podpora zdánlivě ukazovala na komunistický internacionalismus. Ten však postbolševické Rusko opustilo a samo se vydalo cestou rigidního nacionalismu. A vzhledem k tomu, že má na evropském kontinentu jednoho velikého nepřítele, tedy EU, logicky se tajným službám Moskvy nabízela podpora hnutí, které se snaží EU rozvrátit, minimálně odchodem z Unie.
Náznaky podpory se objevily u britského hlasování o brexitu. Před lety se přišlo na financování nacionalistické a protievropské Národní fronty Marie LePen. I u nás se nedávno (pravda, jen řídce) medializovala podpora z ruské strany osobám národoveckého, ale spíš Velkoruského naturelu. Naštěstí s marginálním vlivem.
Forma podpory je různá. Půjčky z ruských bank, zřejmě bez vymáhání dluhu. Přímé platby aktivistům. Dezinformační působení, mimo jiné částečnou fabrikací, a částečným nafukováním jinak řešitelných problémů EU. Zakládání dalších a dalších dezinformačních kanálů s neprůhlednou, ale po čase odhalenou vlastnickou strukturou osob, napojených na Kreml.
To vše Rusku pomáhá a nám škodí. I v Česku se národovecká hnutí v těchto časech chytají lépe, než před několika málo lety. Někdy to jsou spíše projekty komerční, jako je Okamurova SPD, která evidentně slouží primárně předsedovi a jeho finančním potřebám. I Tomio ale našel dostatečný počet nacionalistů, aby zaplnil nejednu kandidátku a získal voličské hlasy.
Kdosi kdysi řekl, že nacionalismus je vlastenectví gaunerů. Měli bychom si to pamatovat, zvlášť v době, kdy ho podporují další gauneři, tentokrát z ministerstva zahraničí Ruska a ze Služby vnější rozvědky a Federální služby bezpečnosti, tedy ruských tajných služeb.