Kdo všechno a proč se snaží, aby ve Sněmovně prošel vládou schválený návrh zákona, díky němuž by mohl majitel televizních stanic ze skupiny Prima, blízký obchodní partner Andreje Babiše a miliardář Ivan Zach, dodávat zařízení pro nebezpečný íránský jaderný program?

Ve Sněmovně vzniká zajímavá koalice složená zejména z komunistů, sociálních demokratů a Babiše (ANO). Každý má však pro přijetí jiný důvod. Bez poslanců z Babišovy strany zákon nemá šanci, jenže právě Babiš měl při jeho schvalování na vládě silnou motivaci pro jeho podporu.

Komunisté se o zrušení zákazu dodávek pro nepřátelský diktátorský režim v Íránu snaží vytrvale. V roce 2014 předložili již třetí návrh. Důvod? Oficiálně se prý jedná o neúčinný zákon, protože podezřelá jaderná elektrárna v íránském Búšehru je již dokončená, a zákon tak podle komunistů zbytečně zapleveluje český právní řád. Odvolávají se na zrušení mezinárodních sankcí vůči režimu v Íránu v roce 2015.

To by v tom byl ale čert, kdyby komunisté opakovaně zdržovali Sněmovnu projednáváním svého návrhu jen proto, aby zmizel jeden z tisíců zákonů za účelem neznatelného očištění českého právního prostředí. Jestli nejsou motivováni spíše tím, že Írán je spojencem ruské vlády? Ruský prezident Vladimir Putin ani „jeho“ strana nejsou komunisty, v Putinově vládě byl dokonce po dlouhou dobu ministrem financí výrazně pravicový ekonom. Putinovské Rusko nicméně tradičně nachází podporu mezi komunisty po celém světě (ať už ve východní Evropě, v latinské Americe či jinde). Proč? Pravděpodobně proto, že Ruská federace je komunistickou internacionálou dlouhodobě vnímána jako alternativa k Severoatlantické alianci, která z principu není nakloněna komunismu ani jiným diktaturám.

Komunistický návrh (třetí pokus o zrušení zákazu dodávek) se dočkal v roce 2016 svého projednání. Poslanci jej nakonec zavrhli. Důvodem byl zejména fakt, že byl stejný zákon připravený také vládou a mnozí poslanci (včetně některých vládních rebelů) žádali stanovisko Izraele, což je náš spojenec, jehož chce íránský režim v nejbližších letech zlikvidovat („vymazat z mapy“).

Nyní již stanovisko máme. Z Izraele zazněly silné obavy, zároveň má však izraelská vláda pochopení pro případnou podporu íránského jaderného programu z České republiky, protože jinak by se stejně našel jiný gauner, který by nás nahradil. Je to asi tak stejné, jako kdybyste šli s kamarádem po rušné ulici plné spravedlivých lidí, ale i pochybných existencí, a potkal by vás o hlavu menší kluk, který by prohlásil, že váš kamarád je jeho nepřítel a chce ho zabít. Zcela logicky by vás tedy požádal, zda byste mu nepůjčili nůž, protože žádný nemá. Samozřejmě byste se nejprve zeptali přímo kamaráda. Ten by vyjádřil určité obavy, prohodil by něco ve smyslu, že chtěl sám už dávno toho o hlavu menšího kluka nějak zneškodnit, ale nakonec by s radostí souhlasil. Oddechl by si totiž, že nůž, kterým bude zabit, bude patřit jeho kamarádovi a ne některé z těch pochybných existencí na ulici, které by o hlavu menšímu klukovi nůž také klidně půjčily.

Jaký je pravý důvod předložení vládního návrhu zákona (poté, co kvůli vládním rebelům neprošel návrh komunistický)? Vážně jde vládě jen o to, aby půjčila nůž tomu klukovi, který jím chce zabít našeho kamaráda? Sociálním demokratům jde asi především o to, aby se mohli pochlubit pracovními místy vzniklými nebo zachráněnými díky výrobě pro zahraniční lotry. Andrej Babiš, který v případě korunových dluhopisů i dodávek surovin pro státní krizové zásoby upřednostňuje už několik let své zisky na úkor státu, má zřejmě zájem na povolení nebezpečných dodávek Ivanu Zachovi. Ten je Babišovým blízkým obchodním partnerem (zastupuje na reklamním trhu jeho rozhlasovou stanici Impuls) a jeho televizní stanice Prima dává Babišovi značný prostor. Zach projevil prostřednictvím jedné své velké firmy (ZVVZ Milevsko) zájem o dodávky pro íránský jaderný program, jak už vás FORUM 24 informovalo.

Vláda má navíc silné vazby na Česko‑Slovensko‑Íránskou obchodní komoru. Jejím předsedou je bývalý místopředseda Zemanovy vlády (a také předseda Valného shromáždění OSN) Jan Kavan. Místopředsedou je spoluzakladatel Zemanovy strany SPOZ (nyní SPO) a Zemanův ministr Miloš Kužvart. Členy představenstva jsou mimo jiné Zemanův dobrý kamarád (poradce) a předrevoluční velitel tankové divize československé armády Zdeněk Zbytek, syn komunistického premiéra Ladislava Adamce či nevlastní bratr současného ministra za ANO Roberta Pelikána. Zajímavá sestava, že? V čele české delegace za íránskými politiky v roce 2015 však stanul předseda KSČM Vojtěch Filip. Zákaz dodávek si přeje zrušit také předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Možná někteří z vás nepovažují Izrael tak úplně za našeho kamaráda, ale přinejmenším spojenec „z rozumu“ to jistě je. Je tu však ještě závažnější problém. Zmíněný malý chlapeček (současný íránský režim) už desítky let vyhrožuje také nám. Nejsme proti němu nijak chráněni, a tak je pravděpodobné, že naším nožem později zabije i nás. Dokonce i komunisty a naši vládu. Ten skutečný klučina totiž chystá jadernou zbraň hromadného ničení (čili hromadného srovnání se zemí a hromadného vraždění).

Za americké vlády George W. Bushe (pravicová Republikánská strana) byl plán takový, že zaútočí‑li Írán na Evropu, budou první balistické střely s jadernými hlavicemi zlikvidovány ještě na své dráze pomocí systému, který měl být vybudován v Polsku a českých brdských lesích. Následně by byl bohužel nutný útok, při kterém by byl Írán rozbombardován. Poté, co Barack Obama (levicová Demokratická strana) zrušil výstavbu obranného deštníku, je situace podobná, jenže útok na Evropu by nebyl odražen. Jinak řečeno, nejprve by byla rozbombardována a ozářena třeba Praha a teprve následně Írán.

Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora