Poslanci dnes hodiny debatovali o tom, zda vydají k trestnímu stíhání předsedu ANO Andreje Babiše a prvmího místopředsedu a šéfa poslanců této strany Jaroslava Faltýnka.

Policejní žádost se týkala případu společnosti Farma Čapí hnízdo, ale poslanci za ANO mluvili spíše o OKD či o privatizaci bytů. Propíraly se tak další, často starší případy. Miliardář Babiš podle žádosti získal podvodem dotaci z EU ve výši 50 milionů korun určenou pro malé a střední podniky, když údajně fiktivně převedl svou společnost, která o dotaci měla žádat, na své blízké. Ti pak podle policejní žádosti lhali o ekonomických parametrech investice a o hlubokém propojení s Babišovými firmami.

ANO nejprve zjevně zvolilo zdržovací taktiku, nakonec však bylo zřejmé, že takovým postupem nic nezíská. Zhruba po devíti hodinách (včetně asi hodiny a půl dlouhé přestávky) se tak poslanci konečně dostali k hlasování. Hrozilo přitom, že se diskude protáhne až do večera.

Andrej Babiš se chtěl ukázat jako hrdina, který se vydá spravedlnosti, proto hlasoval pro své vydání, jak jsme v článcích deníku FORUM 24 ostatně předvídali už několik dní předem. Otázkou je, zda by byl takovým hrdinou i v případě, že by nebylo jasné, zda stejně, bez ohledu na svůj postoj, bude vydán. Obdobně Jaroslav Faltýnek hlasoval pro své vydání. Vzájemně se však podrželi tím, že se zdrželi hlasování o vydání do rukou spravedlnosti vždy toho druhého. Zbytek jejich strany odešel ze sálu.

Podívejte se, jak hlasovali ostatní poslanci, z jiných politických stran. Jen pro doplnění upozorňujeme, že předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) si s kolegou vyjasňovala, zda bylo správně ohlášeno hlasování o vydání Babiše a nestihla následně doběhnout k hlasovacímu zařízení při dalším hlasování, a to o vydání Faltýnka. Hlasování však již nechtěla nechat zbytečně opakovat a oznámila na mikrofon, že chtěla hlasovat „pro“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora