Vysocí představitelé amerických zpravodajských služeb říkají, že jsou přesvědčeni o tom, že ruské úřady na vysoké úrovni byly přímo zodpovědné za hacking a únik dokumentů z demokratického národního výboru a že šlo o snahu zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016.

„Domníváme se, že pouze vysoce postavení ruští úředníci mohli povolit krádeže dat a informací týkajících se voleb,“ řekli ředitel zpravodajských služeb James Clapper, šéf Národní bezpečnostní agentury Michael Rogers a náměstek ministra obrany pro tajné služby Marcel Lettre ve svém čtvrtečním vystoupení před senátním výborem pro ozbrojené služby. Označili ruské kyberútoky za největší hrozbu národním zájmům.

Zatímco šéfové tajných služeb se shodli, že Rusko se podílelo na hackingu dokumentů DNC, Clapper poznamenal, že zpravodajská komunita „nemůže odhadnout“, jaký vliv by informace zveřejněné při WikiLeaks mohly mít na chování občanů ve volebních místnostech.

Clapper říká, že Čína v nedávné minulosti také úspěšně prováděla kybernetickou špionáž proti vládě USA, i když čínské pokusy proniknout na do USA zeslábly, protože obě země  v roce 2015 podepsaly dvoustrannou dohodu o omezení špionáže.

Americký prezident Barack Obama nařídil zpravodajským službám přezkoumat potenciální zahraniční zasahování, a to až k volbám v roce 2008, které ho poprvé přivedly do Bílého domu.

Clapper řekl, že Obama dostal výsledky zkoumání ve čtvrtek a že nově zvolený prezident Donald Trump obdrží totéž sdělení v pátek. Zákonodárci dostanou úplnou zprávu příští týden a redigovaná verze zprávy bude zveřejněna krátce poté.

Ústřední zpravodajská služba CIA a Federální úřad pro vyšetřování, FBI, došly k závěru, že ruská vláda stála v roce 2016 za hackingem a úmyslně prozrazenými dokumenty prostřednictvím WikiLeaks s cílem narušit volby.

V úvodním projevu před čtvrtečním slyšením v Senátu předseda výboru John McCain řekl, že „každý Američan by měl být znepokojen“ ruskými akcemi. „Kongres musí dát stranictví stranou“, aby bylo možné čelit kyberútokům proti Americe.

Donald Trump ale ve svých tweetech pokračuje v odmítavém postoji. Podle Trumpa „nečestná média“ tvrdí, že jedná ve shodě s Julianem Assangem. Média prý lžou v tom, když tvrdí, že je proti zpravodajským službám, když je prý ve skutečnosti jejich velkým příznivcem.

Média spekulují také o jeho úmyslu zeštíhlit zpravodajské služby. Každý ví, co znamená zeštíhlit. To se pak zase popírá. Žijeme v politice tweetování, jinými slovy krátkých bezobsažných přestřelek, které dělají dojem rychlého sdělení o něčem. Jen je otázka, o čem vlastně. Jak říká známa píseň: „Pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš.“

Nakolik Rusové v něčem jedou, je jedna věc. Druhá věc je, proč musí veřejnost přihlížet tomu, jak nastupující prezident jediné supervelmoci dává všem tajným službám najevo okázale pohrdání v twitterovém plácání.

Zatím většinou platilo, že tajné služby něco zjistily a bylo na tom dost pravdy, načež politici tomu nechtěli naslouchat. Dá se určitě namítnout, že agenti mnohokrát selhali. Ovšem třeba tehdejší ředitel CIA George Tennet říkal v roce 2002 prezidentu Bushovi, že Saddám Husajn zbraně hromadného ničení pravděpodobně nemá. Nikdo ale neselhal v tom, že by tvrdil, že Castro, Muammar a Saddám a spol jsou hodní lidé.

Nemusíme chodit daleko. Šéf naší tajné služby František Moravec podal vládě několik dní před okupací 15. března 1939 informaci o tom, že Československo bude okupováno. Nikdo mu to nevěřil. Takto ale svým zpravodajcům nevěřily ani významné mocnosti a pak se musely potýkat s Hitlerem za horších podmínek, než bylo nutné.

Budiž, takové věci se stávají, nic ale není horší než to, čemu musíme přihlížet.

„Všichni demokraté i republikáni ve Washingtonu vědí, že se Rusové pokoušeli ovlivnit naše prezidentské volby. Když tedy Donald Trump říká, že je to nevěrohodné a že tomu nevěří, měl by se stydět. Chová se jako malé dítě ze třetí, možná čtvrté třídy,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNN naštvaný Joe Walsh, bývalý republikánský kongresman za stát Illinois a Trumpův podporovatel v prezidentské kampani.

Teď tedy bude osud světa záviset na majiteli hotelů, kasin a golfových hřišť po celém světě, který nevěří tajným službám. Pro milovníky dobrodružství je to skvělá zpráva. Ale jen pro ně.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora