Ve čtvrtek v odpoledních hodinách informovala iDNES.cz o kauze Pavla Šafra, který podle soudu řídil pod vlivem alkoholu a dostal za to podmínku. Redakce vyslala do soudní síně reportéra i kameramana a věnovali tomu dostatek času i prostoru na svých stránkách. Šéfredaktor Plesl neváhal na článek upozornit ani na svém soukromém facebookovém profilu. Na internetu se okamžitě strhla mela. Všichni si samozřejmě rádi hodí kamenem. Padaly výzvy k okamžitému vysvětlení celé kauzy Pavlem Šafrem, k jeho přiznání, nebo komentáře ve stylu, že Šafr nemá moralizovat, když sám „není čistý“.

Co je na tom divného?

Jednoduše všechno. Předně je zvláštní, že takový deník, potažmo web, jako je iDNES.cz, informuje své čtenáře o takové události, jako je to, že někdo někde možná řídil opilý a nic se nestalo. Samozřejmě, iDNES.cz si stejně jako MF DNES může psát, co chce. Může například psát o tom, že se nad Českem povalí vlna 200 tisíc uprchlíků, ačkoliv je to nesmyl a nikdy se to nestalo. Nebo může otisknout článek s titulkem Žloutenková panika, čímž ji vyvolá. Obecně se ale má za to, že by se měla publikovat témata nějakým způsobem závažná, nebo ta, která zajímají širokou čtenářskou obec. Proto je trochu s podivem, že se věnují takové prostředky a čas na zaznamenání kauzy, kterých jsou v Česku stovky nebo tisíce. Jestli Pavel Šafr řídil opilý, nebo ne, v tuto chvíli není podstatné. S jeho prací to nijak nesouvisí, je to jeho soukromá věc, a pokud pochybil, bude potrestán jako každý jiný.

Dále… Má se Šafr přiznávat a vysvětlovat, jak zaznívá v diskuzích? K tomu není důvod. Opět: je to jeho soukromá věc a jako takovou není povinen tuto epizodu vysvětlovat nikomu jinému než případně soudu nebo svým blízkým.

A konečně… Může Šafr psát o Zemanově buranství a opilosti, když sám… Samozřejmě že může, ba naopak musí. Je to jeho povinnost, je to jeho práce. Prezident a novinář jsou vůči národu v naprosto jiném postavení. Téměř každý z nás se někdy opije a někdy se chová nevhodně. Ale prezident je jen jeden, je odpovědný svému státu, svým občanům. Pozvracet se v hospodě může Franta z Horní Dolní, pokoušet se o totéž nad korunovačními klenoty je skoro zločin. A v tom je ten rozdíl. Anebo není? Nebo je Pavel Šafr takovou VIP osobností, že je potřeba sledovat každý jeho krok i škobrtnutí? Případně je potřeba o jeho chybách ihned informovat veřejnost? Jistě, iDNES.cz má právo to napsat. Ale soudný člověk si hned položí prostou otázku: Proč asi…?

Pavel Safr Twitter Banner

Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora