Spory kolem Miroslava Pocheho dostávají novou dimenzi. Kdosi vynesl nahrávku z konference pražské ČSSD, na které měl europoslanec plédovat za volbu Jiřího Drahoše prezidentem. Lidové noviny zjistily, že ji obdrželi lidé ze Zemanova okolí, a její obsah je hlavním důvodem odmítnutí kandidáta na ministra zahraničí.

Bylo jen otázkou času, kdy se do pokračujících vnitrokoaličních třenic vlády, která ještě nedostala důvěru, zapojí osvědčená Babišova novinářská letka. Lidové noviny publikovaly článek (3. 7. 2018, „Nahrávka, která potápí Pocheho“), popisující skutečné pozadí averze prezidenta Miloše Zemana vůči nominantovi sociálních demokratů na post ministra zahraničí Miroslavu Pochemu.

Zástupné důvody

Autor Martin Shabu jen potvrzuje, že argumenty uváděné hlavou státu jsou zástupné, a hlavními důvody jsou chorobná mstivost a uražená ješitnost. Na tom by nebylo nic objevného, pokud by se současně neodhalily vnitřní poměry v sociální demokracii. Někdo musel nahrávku, která není volně k dispozici, vynést na Hrad a informace o její existenci do Lidových novin, vždy připravených k ostřelování Babišovy konkurence.

Deník rozvádí, že se v polovině ledna v Kulturním domě Ládví odehrála volba předsedy pražské organizace ČSSD. Tato událost se podle informací Lidových novin podepsala pod současný zásadní politický střet s prezidentem Zemanem. Pražští sociální demokraté tehdy rozhodovali i o tom, koho podpořit před druhým kolem prezidentské volby. Právě díky angažmá vlivného zákulisního hráče Pocheho přijala usnesení na podporu Jiřího Drahoše.

Jak uvedly Lidové noviny, z inkriminované konference je pořízený záznam. Nahrávku údajně obdrželi lidé z prezidentova okolí. Právě obsah jednání, na němž europoslanec doporučoval Drahoše, je podle zasvěcených zdrojů důvodem Zemanova definitivního rozhodnutí nejmenovat Pocheho ministrem.

Donašeč ze sekretariátu

Prezident revanš za volbu svého protikandidáta opakovaně odmítl a trvá na oficiálně uváděných důvodech. Každopádně by měl z jeho pohledu co vracet.

Poche  veřejně po jednání pražské organizace prohlásil: „Krajská konference vyzývá občany České republiky k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš.“

Usnesení prošlo těsnou většinou hlasů. Člen pražské organizace a bývalý ministr Jiří Dienstbier Lidovým novinám potvrdil, že záznamy existují: „Nahrávají se všechny konference, ale nepochybně je vám ani mně nikdo nedá.“ Nahrávku podle něj musel vynést někdo ze sekretariátu strany.

Donášení na Hrad někým zevnitř sociální demokracie připustil i předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík, který současně zpochybnil kritiku Pocheho. „To je hra Zemana s Babišem, aby oslabili ČSSD. Aby ukázali, že už na začátku ustoupíme ze jména na seznamu. Jestli pak panu prezidentovi někdo něco podstrčil, bych nevylučoval,“ dodal.

Zemanova pátá kolona

Kdo má zájem takto sebevražedně přiživovat spory v ČSSD a na její úkor posilovat pozice prezidenta Zemana a zejména premiéra Babiše? V této souvislosti lze připomenout, že ústředí sociální demokracie ovládl její statutární místopředseda Jiří Zimola, všeobecně považovaný za Zemanovu pátou kolonu. Vědomě se rozhodl nejít do vlády a hodlá z Lidového domu řídit stranu.

Neexistují sice důkazy, že nahrávku vynesl přímo on nebo jeho lidé, ale tento styl politiky mu nejvíce hraje do karet. Na Hradě měl dveře vždycky otevřené. Dlouhodobě předvádí paralelní strategii, lišící se někdy od přístupu předsedy Jana Hamáčka, ale i od většinového názoru ČSSD. Zřetelný nesoulad se mezi nimi od samého počátku projevuje právě kolem jmenování Pocheho ministrem zahraničí.

„Byl bych rád, kdyby Miroslav Poche upozadil své osobní ambice a neposkytoval bojovná mediální prohlášení, aby ujistil veřejnost, že bude ministrem. To je úkol vedení strany. Pokud je zastáncem nové koaliční vlády, jak sám tvrdí, měl by ji podpořit i z pozice řadového člena strany,“ prohlásil Zimola v Právu (2. 7. 2018).

Ačkoli stále platí rozhodnutí předsednictva ČSSD, nominující pět jmen na ministry včetně Pocheho, Zimola už iniciativně navrhuje alternativní kandidáty Jana Kohouta, Aleše Chmelaře nebo Lukáše Koutského. Tím proti sobě popudil řadu kolegů.

Poslední varování?

ČSSD je stále rozpolcená a nalomený je už i váhavý Hamáček. Poche však stále trvá na svém a Zimolův výpad odmítl. „Nechci komentovat soukromé názory bývalého hejtmana. Cítím silnou podporu z ČSSD včetně předsedy Hamáčka,“ uvedl s tím, že možnost vzdát se ministerského postu nezvažuje, i když se zdá být už rozhodnuto.

Sociální demokracie stále předvádí špatnou kondici, což paradoxně zvýrazňuje její úsilí o vládní angažmá. To se projevuje i na preferencích, které se příliš nehýbou z místa a oscilují kolem osmi procent. Tím hůře, pokud někteří její členové jsou ochotni na sebe práskat, porušovat schválená usnesení, rozdělovat a oslabovat tak stranu zevnitř s výpomocí prezidenta Zemana, komunistů a dokonce už i Babišova tisku.

Představa, že se dnes něco změnilo a deníky vydávané Agrofertem se budou vůči koaličním partnerům chovat jinak než doposud, je z říše snů. Tím, že je pozice ČSSD ve vládě slabší než v minulé vládě, je ještě zranitelnější. Důraznější varování, než je útok Lidových novin na „potápějícího“ se Miroslava Pocheho, si nelze představit. Jenže události jsou už zřejmě v takovém běhu, že ani toto varování Hamáčkovi a spol. stačit nebude.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora