Mnoho lidí váhá, koho podpoří proti Miloši Zemanovi ve druhém kole prezidentské volby, a někdy k tomu i přikládají svůj zvláštní postoj. První kolo jde mimo ně, přijdou až k finálnímu a tam podpoří svého kandidáta. Toto přemýšlení je ovšem velmi nebezpečné a může znamenat bezproblémovou obhajobu Zemana. Letos snad víc než kdy jindy je třeba přijít volit v obou kolech a hlavně podpořit demokrata, který nebude sluhou Ruska, Číny a Babiše.

Směřovat své myšlenky až k druhému kolu prezidentské volby je risk, který může velmi nahrát do karet Miloše Zemana. Jeho voliči jsou totiž přesvědčení a důslední. K oběma kolům, pokud k nim dojde, totiž svědomitě přijdou, v čemž má současná hlava státu velkou výhodu.

U voličů ostatních kandidátů totiž může dojít ke skepsi, že se jejich favorit nedostal do druhého kola a nikdo jiný je nezaujal. Takoví občané tak prakticky odevzdají svůj hlas Zemanovi, ačkoliv se určitě nemohou počítat za jeho podporovatele.

Nejhorší je ovšem vyčkávání, jak první dva volební dny dopadnou,  a rozmýšlení, zda za dva týdny k urnám vůbec vyrazit. Každý volič demokratického kandidáta by si totiž měl uvědomit, že tato metoda může znamenat Zemanovo vítězství hned v prvním kole a ono čekání se změní v rychlou srážku s nepříjemnou realitou.

Své pro dobrý výsledek voleb musejí však udělat také kandidáti, kteří touží Miloše Zemana dostat z Hradu. Hned po vyhlášení výsledků totiž musejí vyzvat své voliče, aby nepropadli pocitu zoufalství a svůj hlas v druhém kole věnovali tomu, kdo se dostane do přímého souboje se současným prezidentem.

Některé sice nepřesvědčí, protože se těžko ztotožní se vším, co ostatní kandidáti nabízejí, ale nyní jde o víc než jen o subjektivní pocit z toho či onoho uchazeče o Pražský hrad. Souboj se skutečně změnil na Zeman versus ostatní a to je třeba mít na paměti.

Pokud tedy vypočítáváte, jak by mohlo první kolo dopadnout, myslete především na to, že ve hře je demokracie v naší zemi, a rozhodně volte i ve druhém kole.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora