Slovenský prezident Andrej Kiska dnes večer nepřijde na slavnostní koncert, kterým v Bratislavě vyvrcholí oslavy 30. výročí takzvané svíčkové manifestace. Důvodem je fakt, že organizátoři pozvali i neofašistickou stranu Mariána Kotleby, informoval média prezidentův mluvčí. Setkání v centru metropole se ale Kiska zúčastní.

„Vzpomínka na svíčkovou demonstraci je oslavou svobody, demokracie a odvahy lidí. Pozvání fašistů na večerní vzpomínkový koncert je proto mimořádně nešťastným způsobem připomínky 30. výročí této významné události,“ uvedl podle Deníku N Kiskův mluvčí Roman Krpelan.

Kiska opakovaně označuje Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) za fašistickou a úkolem politiků podle něho je, aby na nepřípustnost její ideologie upozorňovali. LSNS je jedinou stranou, kterou nezve k politickým jednáním.

Kotlebova strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Velebí rovněž prezidenta tehdejší Slovenské republiky, katolického kněze Jozefa Tisa, který byl po válce odsouzen a popraven.

Dnešní vzpomínkovou akci organizuje Konference biskupů Slovenska (KBS), která na oslavy pozvala zástupce všech parlamentních stran. Její mluvčí podle médií dosud na žádost o komentář ke Kiskovu rozhodnutí nereagoval.

Někdejší disident a organizátor zmíněné manifestace František Mikloško podle Deníku N rozhodnutí prezidenta respektuje. „Beru v úvahu i argument KBS, že pozvala všechny parlamentní strany. Jsem zároveň rád, že přijede i bývalý německý prezident Joachim Gauck, čímž dostane slavnost mezinárodní ráz,“ řekl Mikloško.

Svíčková manifestace byla 25. března 1988 jednou z největších demonstrací za náboženské svobody a občanská práva v posledních letech komunismu v Československu. V centru Bratislavy se tehdy sešlo několik tisíc lidí k pokojnému protestu se svíčkami v rukou. Komunistická policie akci násilně rozehnala pomocí obušků a vodních děl a řadu účastníků zadržela.

Dnešní oslavy začnou v 18.00 SELČ vzpomínkovým setkáním za účasti Kisky či Gaucka. Zmíněný koncert proběhne od 19.00 v budově Slovenské filharmonie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner