Alexander Gauland vůdce krajně pravicové strany Alternativa pro Německo, ke které chová náklonnost exprezident Klaus, mluvil v sobotu v projevu o velké německé minulosti. Hitlerův režim popsal jako malou skvrnku na slavných národních dějinách.
„Hitler a nacisté jsou jen malým ptačím hovínkem, které dopadá na více než tisíc let úspěšné německé historie,“ řekl Alexander Gauland při setkání mládežnické organizace AfD ve východním Durynsku. Nepopírá odpovědnost Němců za nacistický režim, řekl, že „pouze ti, kdo uznají minulost, mají moc tvořit budoucnost,“ ale dodal, že to byla jen část „zářných“ německých dějin.
Je pravda, že dnešní mladí Němci se narodili půl století po válce. Po válce se narodili už jejich rodiče. Je pochopitelné, že se nechtějí cítit jako viníci něčeho, s čím nemají nic společného. Jde o to, nakolik se přízrakům minulosti čelí v současnosti. Jenže AfD si vybrala cestu, která některé běsíky probouzí. Rétorika této strany je výrazně protievropská. Ředitel Mladé alternativy Damian Lohr třeba tvrdí: „Evropská unie musí zemřít, aby Evropa mohla žít… Chceme Evropu složenou z vlastí naši otců.“
Pak už chápeme, do čeho Klaus starší i mladší vkládají naději. Do národních států. Čistě národní státy ale existují jen v představách nacionalistů. Ve skutečném světě něco takového najdeme málokdy, rozhodně ne v Evropě. Evropské státy jsou státy velkých menšin, národnosti a hranice se nekryjí, což je výsledek dlouhé historie. I státy nazývané národní mají různá vnitřní pnutí, národnostní a politická. Taková směs vyžaduje nějaký nadřazený rámec, aby všechno mohlo v míru fungovat. Ostatně nějaká Evropská unie tu existoval s různými přestávkami od dob Římské říše.
Hlasatelé národní suverenity jako by neviděli, že každý stát se vzdává části suverenity každou mezinárodní smlouvou. Jen čistě ekonomicky sice můžeme ze všech sil šplhat na horu (kopec) Blaník, jako to udělal Klaus den vstupu Česka do Evropské unie, ale do zemí Unie jde 80 procent našeho exportu, takže se není o čem bavit. Rozpad Unie by byl pohroma a naše vystoupení z ní také.
Zábavné je vidět, jak příslušníci této nacionalistické internacionály nevidí důsledky svého počínání. Co říká Klaus na to, že jeho milovaná AfD chce zrušení Benešových dekretů? Vidí Okamura, že orbánovskému Maďarsku by se líbilo to samé? A že úspěch populistů v Itálii znamená úspěch stran, které by chtěly imigranty přemísťovat do dalších zemí Unie? Když budou všichni hájit své národní zájmy, mohou je také hájit proti zájmům jiných národů a států. Lepší tahle těžkopádná Unie než žádná. Recepty z 19. století nás moc nevytrhnou.