Jaromír Soukup stále trpí bludem o tom, že je moderátor. Jeho přítelkyně Kateřina Brožová jej nedávno na sociálních sítích přirovnala ke krtkovi a uvedla, že by bylo dobré nešířit nenávist. A toho se její přítel zjevně drží: V jednom ze svých mnoha pořadů, tentokrát se jednalo o Duel Jaromíra Soukupa, se otevřeně stal rasistou.

„Koho byste nechtěli mít za souseda?“ ptal se Soukup. Na výber byl muslim, Rom, černoch a Miroslav Kalousek. Je opravdu neuvěřitelné, kam generální ředitel TV Barrandov zašel a věcí by se tentokrát neměla zabývat jen Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ale také policie.

Podobná věc je totiž podle našeho právního řádu trestná. Podle § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod platí toto: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Jaromír Soukup opět ukázal, že k opravdové žurnalistice má daleko, teď už to ale nebyl jen ten bezbřehý populismus a amatérismus, kterému se můžeme smát, ale věc, která je velmi vážná a která legitimizuje extremisty. Včetně těch, které si pan Soukup zve do svých pořadů.

Co konkrétně v pořadu zaznělo? Všechno proběhlo poté, co měl obvyklý Soukupův host Tomio Okamura projev proti migrantům. Spolu s ním byli v pořadu Martin Kupka za ODS a komunista Jan Klán.

Moderátor si stoupl k nástěnce a sdělil, že „řekne svůj možná nekorektní názor“. Ukázal na svoji nástěnku a sdělil, že každý z hostů má říci, vedle koho by nechtěl bydlet. „Já mám rád lidi, chodím do fitnesscenta, vedle něhož bydlí dokonce pan Kalousek, kterého tam potkávám,“ prohlásil Okamura a dodal, že by se bál bydlet vedle muslima, protože islám je „nenávistná ideologie“. Proti kádrování se nijak neohradil.

„Ti lidé mají jména. Tady je jenom Mirek Kalousek a vedle toho bych bydlel moc rád. Já bych se vás zeptal, jaké lidi tím myslíte,“ uvedl Kupka velmi správně. Odmítl přihřívat si polívčičku na Soukupově xenofobii. Stejně normálně se zachoval i Klán. „Uznávám, že tabulka byla trochu provokativní,“ prohlásil nakonec Soukup.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora