International Republican Institute’s (IRI) zveřejnil na svých stránkách výsledky průzkumu, který byl proveden mezi občany v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Výsledek není moc povzbudivý. Naznačuje ubývající pocit závazků vůči euroatlantickým institucím a zranitelnost vůči ruskému vlivu. Všechny čtyři zúčastněné země byly vybrány z důvodu jejich statutu „Visegrádské čtyřky (V4)“, aliance nových Evropské unie.

„Tento průzkum odhaluje řadu znepokojivých trendů v srdci Evropy, včetně ubývající podpory základních transatlantických institucí, jako je NATO, napětí ohledně povahy evropské identity a nespokojenost se sociálně-ekonomickými problémy,“ uvedl Jan Surotchak, regionální ředitel IRI pro Evropu. „Po dvaceti letech a stovek milionů dolarů do budování ‚celé Evropy a svobodné Evropy‘ je nezbytné, aby USA uznaly hrozbu zvýšeného ruského vlivu v Evropě, který může podkopat klíčový pilíř transatlantického míru a bezpečnosti.“

Na Slovensku má alarmujících 60 procent respondentů pocit, že přítomnost USA zvyšuje napětí a nejistotu. Většina respondentů ve všech čtyřech zemích buď silně nebo poněkud podporuje neutralitu vůči NATO i Rusku (Slovensko: 73 procenta, Česká republika: 61 procento, Maďarsko: 58 procent, Polsko: 53 procenta). Sedmdesát pět procent Slováků se domnívá, že Rusko by mělo být bezpečnostním partnerem, pak následovalo 59 procent Čechů, 54 procent Maďarů a 35 procent Poláků.

Průzkum také odhaluje dvojznačnost týkající se povahy evropské identity. Více než třetina respondentů v České republice (40 procent) a na Slovensku (36 procent) se domnívá, že Evropská unie je tlačí k tomu, aby se vzdali tradičních hodnot, zatímco 41 procent Slováků se domnívá, že „Rusko se vydalo na stranu tradičních hodnot“ (Česká republika: 27 procent, Maďarsko: 18 procent, Polsko: 14 procent).

Takže když to shrneme a zůstaneme jen u Česka, 40 procent Čechů soudí, že je Unie tlačí, aby se vzdali tradičních hodnot. Bylo by zajímavé vědět, jak si ty tradiční hodnoty představují a co by to mělo být. Jako nálepku na rumu? Jako obnovení trestu smrti? (Ten je hodně tradiční, to je pravda.)

61 procento obyvatel Česka „podporuje neutralitu vůči NATO i Rusku“. Jakou neutralitu? Co si pod tím lidé představují? Jestli to, že jednou řekneme, že jsme neutrální a tím se o nás Rusko přestane zajímat, tak je to naivní. Neutralita je občas pro nějakou zemi možná, je to ale výjimka a musí na tom být nějaká shoda velkých hráčů. Když pomineme, že nám to nikdo nenabízí, stejně by to nic nezměnilo na tom, že Rusko má zájmy a bude je prosazovat bez ohledu na nálepky. V Moskvě by klidně odsouhlasili, že tu budeme mít podle názvu církevní stát, lidovou socialistickou džamahíriji, unitární stát s konfederativními prvky, cokoli, hlavně když to bude prolezlé jejich poradci, oligarchy a tajnou službou.

V podstatě to vypadá, že ruská propaganda nezůstala bez následků. Zlikvidovat NATO a Unii musí být pro vládce v Kremlu sen. Protože to nejde snadno, tak zatím stačí co nejvíc oslabit. Mužická mentalita si ráda vyslechne něco o prohnilosti těch druhých a pak mužik jde a volí Putina, nebo aspoň v referendu hlasuje tak, jak se to Moskvě líbí.

Aby bylo jasno, tím mužikem může být třeba absolvent univerzity.

Revue Forum Banner

Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora