S EET pokladničkou bude od příštího roku chodit na trhy každý včelař nebo zahrádkář s bedýnkou jablek. Svůj mobilní terminál budou muset mít například opraváři praček nebo tzv. hodinoví manželé. Dnes přitom měli poslanci šanci EET pro tyto podnikatele odsunout. Navrhl to poslanec Jan Farský (TOP 09+STAN).

Chtěl, aby byla třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb odsunuta o devět měsíců kvůli vyhodnocení dosavadního přínosu celého systému. Nebude. I když Farský upozorňoval, že schválení zabere maximálně 5 minut, nepovedlo se. Schválení zabránili poslanci ANO a ČSSD. Těm by měli všichni živnostníci a řemeslníci poděkovat. Například ve volbách.

Farský také varoval, že na případné změny systému po volbách nebude čas. Projednání a odsouhlasení odkladu podle něj noví poslanci do 1. března nestihnou. Právě 1. března 2018 bude platit povinnost mít EET pro farmářské trhy, stánky s pivem a klobásami a podobně. Následně, od června 2018 musejí mít pokladny i všichni řemeslníci.

Česká republika příští rok zřejmě neskutečně zbohatne. Zloději řemeslníci, zloději z farmářských trhů a zloději, kteří prodávají pivo na vesnických fotbalových zápasech,  začnou totiž platit daně. Dosud jen kradli. Protože všicí kradnú, jak říká Andrej Babiš, otec EET.

Že by měla elektronická evidence tržeb zásadní dopad na příjmy státu, se zatím nepotvrdilo. A to jsou do ní zapojeny nejdůležitější obory, komplet velkoobchod, maloobchod a pohostinství. Okrajové farmářské trhy, prodejci langošů a opraváři praček už nic nezmění.

Možná by pro stát bylo přínosnější, kdyby daně začal platit například Andrej Babiš, který se jim systematicky vyhýbá.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora