Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku ČNB. „Toto rozhodnutí má okamžitou platnost. V rámci intervencí bránila centrální banka posílení české měny pod 27 korun za euro,“ uvedla to Česká televize.

Dnešní ukončení devizových intervencí podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) znamená, že české firmy budou muset víc investovat do efektivity a inovací a nespoléhat se na devalvovanou korunu. ČTK a serveru Novinky.cz Bělobrádek řekl, že podniky o kroku věděly předem, takže už se mohly připravit, aby jejich konkurenční výhoda nespočívala v kurzu české měny.

„Byla to otázka času, samozřejmě to exportérům trochu sníží jejich výhodu, na druhou stranu zase dovozcům to zvýší výhodu,“ uvedl Bělobrádek. Šéf lidovců nechtěl odhadovat, jaký vývoj by mohl mít kurz koruny. „Můžeme se dočíst, že i analytici se neshodnou, jak to bude vypadat, takže možné je asi leccos,“ řekl.

Bělobrádek považuje za podstatné, že české firmy budou muset přehodnotit strategii. „A více investovat do efektivity a inovací než spoléhat jen na devalvovanou míru koruny,“ uvedl Bělobrádek, který má v kabinetu na starosti vědu, výzkum a inovace.

Předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek očekává po dnešním ukončení devizových intervencí České národní banky výkyv kurzu koruny a po nějakém čase jeho ustálení. Česká měna bude vůči euru zhruba o dvě koruny pevnější, odhadl dnes ve Sněmovně v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi.

„Je evidentní, že na korunu řada lidí spekulovala, to bylo vidět z masivních intervencí, které musela banka dělat. Nejsem prognostik, abych dokázal říct přesný vývoj kurzu, myslím, že dojde k nějakému výkyvu a pak se to po určitém čase ustálí, předpokládám, že bude koruna vůči euru o zhruba dvě koruny pevnější,“ řekl.

„Není to žádné překvapení, já si říkal, zda k tomu dojde tento nebo příští čtvrtek. Že k tomu dojde co nejdříve po 1. dubnu, o tom jsem byl přesvědčený,„“ dodal. Nechtěl spekulovat, jak by mohla ČNB v příštích dnech bránit možným výkyvům.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner