Herečka Kristýna Leichtová není známá jen ze svých divadelních a seriálových rolí, ale také díky tomu, že se nebojí otevřeně hovořit o svých politických názorech. V rozhovoru pro Revue FORUM proto hovoří o tom, proč se rozhodla podpořit demonstrace Proč? Proto! proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, jakého by si přála prezidenta, ale i o tom, v jakých představeních ji mohou diváci vidět.

Kromě své práce se poměrně často vyjadřujete k politické situaci v České republice. Jak se na ni díváte teď, více než dva měsíce po sněmovních volbách?

Neřekla bych, že se k tomu vyjadřuji často. Situace po volbách působí nepřehledně a chaoticky. Řekla bych, že pro značnou část obyvatel je to únavné a otravné. Politika by měla být úkolem pro ty nejlepší, ale pokud ji vykonávají mravně a charakterově zvrácené figury, nemůžeme se divit, že jsou lidé politikou otrávení a že mnozí nad současným stavem věcí už jen mávnou rukou. Což ostatně vidíme na nízké volební účasti. Důvěra v politiku je na bodu mrazu a současná povolební atmosféra to rozhodně k lepšímu neposouvá. Nejhorší na tom je, že tento stav je vítězstvím těch, kteří se vysmívají hodnotám demokracie a těmi dezinformačními kampaněmi dělají ze svých vlastních voličů blbce.

Byla jste vidět i na květnových demonstracích Proč? Proto!, kam jste zvala lidi. Jak se na akci s odstupem díváte? A proč jste se ji rozhodla podpořit?

Vážím si odvahy organizátorů, kteří vyzvou lidi, aby vyjádřili svůj názor. Bohužel ten názor je těm, kvůli kterým se demonstruje, zdá se mi, lhostejný. Davy na Václavském náměstí, na náměstích v Brně, Plzni, Ostravě pro ně nic neznamenají? Ale když jde o to rozdat pár koblih, tak by se plný Václavák šiknul, co? Poté ovšem chápu občany, že znovu do ulic demonstrovat nevyjdou. Lhostejnost sebere energii a naději. V takové chvíli si připomenu Havlův citát: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Vnímáte, že se u nás mění i atmosféra vůči umělcům? Stále častěji se mluví o “elitách” a o tom, že se “nějaký herec” nemá co vyjadřovat. Stalo se vám to?

Mně osobně ne, ale bavili jsme se o tom s tátou a on je na svém fb poměrně aktivní v politických názorech a tam mu anonymní uživatelé neustále píší, že se jako muzikant nemá co vyjadřovat. Nechápu. Každý má naštěstí právo vyjádřit nespokojenost a jakýkoliv svůj názor. Každý má také právo oponovat. Ale pozor, agrese, výhrůžky a vulgarita není oponování. Umělci by se měli v politice orientovat, ale s pozorností, která na ně padá, je prostě spojená odpovědnost.

Naposledy zpět k politice. Koho byste si po volbách přála na postu prezidenta? A proč zrovna tohoto kandidáta?

Přímá volba prezidenta ve mně vzbouzela hrůzu. Ale nyní, při současném rozložení mravních a intelektuálních sil v parlamentu, by ve mně vzbouzela hrůzu představa, že kandidáty by měli jmenovat takoví střelci jako Míla Rozner. S pohledem na současné prezidentské kandidáty mi to přijde jako docela sympatický paradox, že politicko-marketingové kreatury, které prosazují přímou demokracii, nyní nemají mandát spolukonstruovat volbu této, pro ně možná velmi silné, politické figury.

Ale pevně věřím, že občané České republiky už nezvolí člověka, který nám v celém světě dělá ostudu.

Kde momentálně Kristýna Leichtová hraje? Proč nezvolila po vzoru svého známého otce hudební kariéru? Jak zvládá život „celebrity“? Tohle a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru, který vyšel v Revue FORUM. Předplaťte si ji ZDE!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora