Ladislav Jakl projevil vážné obavy o svobodu slova. Ne ale v Rusku nebo Maďarsku, ale u nás. To bychom taky ještě chápali. On ovšem dospěl ke svému náhledu poněkud svéráznou myšlenkovou cestou.
Na svém Facebooku 18. září citoval předsedu Ústavního soudu Rychetského a pak ho přirovnal k Hitlerovi.
Ten citát z Rychetského je tento: „Historie se občas opakuje, to, co se děje dnes, je velmi podobné tomu, co se dělo při nástupu nacismu ve třicátých letech minulého století v Německu. A je tady jeden výrazný rozdíl. Místo hrubého násilí a uniforem tu patologickou manipulativní roli hrají nejrůznější sociální sítě. A naše moderní civilizace se tomu neumí bránit… Jistěže si dovedu představit příslušníky jistých bezpečnostních složek, kteří budou postupně požadovat větší míru kontroly komunikace veřejnosti, elektronické komunikace, různých těch facebooků a jiných jevů. Přitom takovou kontrolu nelze realizovat bez velmi zásadních a hlubokých zásahů do lidských práv a svobod. Ta kontrola prostě neumí být selektivní, ta musí být paušální.“
Původ citátu? Podle Jakla: „Tohle řekl jedné neziskovce, která cení zuby na všechny ‚závadové‘ obsahy, které vyčenichá na internetu.“
Jakl, milovník svobody, pokud tedy nejde o východ Evropy, se rozhořčil: „Když přirovnávat, tak přirovnávat. Když místo facebooku a elektronické komunikace dosadíte třeba slova ‚pošta‘ a ‚letáky‘, mohl podle mě takový výrok klidně pronést Hitler. Tak kdo je tu nácek?“
Kdo je tu nácek, nebudeme raději rozebírat, řekněme že nějací extremističtí národovci by se u nás našli, ani by se Jakl nemusel ve svém okolí moc rozhlížet. Spíše jde o to pozoruhodné srovnání. Nikdo není nadšený z představy, že se mu nějaké orgány budou hrabat v poště, zvláště kdyby to byly orgány tohoto státu. Především by asi mnoha lidem bylo proti mysli, kdyby třeba ministrem vnitra byl Tomio Okamura, v jehož barvách Jakl kandiduje do senátu. Už jen s policejními odposlechy nemáme úplně růžové zkušenosti. Pokud jde ale o to srovnání „letáků“ a Facebooku, jsme už někde úplně jinde. Extremisté si libují v šíření absurdních výmyslů, kterým se těžko čelí, protože napáchají škodu dřív, než jsou vyvráceny. I když vyvráceny jsou, vyvrácení prostý lid nevěří, „protože na tom něco může být“. Na šíření se podílejí internetová média s neznámými majiteli a placená neznámými lidmi nebo institucemi s anonymními autory. To už je trochu problém, když se snaží ovlivnit politické názory lidí. Jaklovi ale ulhaná média nevadí, přijde si klidně pobesedovat do proslulého extremistického Svobodného rádia, jak rád činí i Tomio Okamura.
Jakl je ale dobrý odchovanec svého bývalého šéfa Václava Klause. Ten také nenáviděl Ústavní soud, protože mu komplikoval vládnutí. Srovnat ale předsedu Ústavního soudu s Hitlerem je dost za čárou. Tam už je toho dnes ale tolik, že to zanikne v tlačenici jiných nehorázností. Deviace se stává normou.
Ale ten náš Láďa, to je hbitá štika. Ta umí v kanalizaci dovedně plavat.