Politolog blízký Lidovému domu Lukáš Jelínek soudí, že se „člověk nejlépe zbaví nočních můr, když si je prožije na vlastní kůži“. Že se noční můrou myslí vládnutí Babiše za podpory Okamury a komunistů, je jasné. Teď se sice křísí idea nových jednání se sociální demokracií, ale situace se vyvíjí skoro po hodinách a noční můry stále bdí. Je jich několik a jsou jen větší, nebo menší.

Jelínek má jistě pravdu, když říká, co by spojení s extremisty udělalo s ANO a jaké jsou Babišovy limity: „Možná odejde jen pár naivků, co si nalhávali, že jsou hranice, které Babiš nepřekročí. Překročí. Míní mít zemi pod kontrolou za jakoukoliv cenu. Proto trvá na svém premiérském křesle i židlích ministrů vnitra a financí pro ANO. Pouze tak docílí jistoty, že byznys, teď schovaný do svěřenského fondu, bude vzkvétat a že jeho rodinu, těžce zkoušenou vyšetřováním Čapího hnízda, nepotkají další ústrky.“

Jenže výsledkem bude velmi nevábná koalice nebo podpora menšinové vlády. Podle Jelínka se není třeba zas tolik bát mezinárodní nevole, když tam už kdysi skousli rakouské Svobodné a spojení Mečiara se Slotou a dnes mají Orbána.

Ziskem by podle něj bylo, že v rámci „noční můry“ by strany, které se tváří jako protestní, zakusily, co je to vládnutí, protože by, díky své většině, neměly na koho svalovat vinu. „Protestní hlasy se zvolna přelijí jinam – k pirátům, klasickým stranám nebo novým subjektům. Ukáže se, že kibicovat dovede každý, avšak držet prst na tepu dějin je docela fuška.“

Pak už končí poměrně optimistickou vizí: „Komunisté třeba usoudí, že liberální demokracie a tržní ekonomika (či rovnou kapitalismus) se jim zamlouvají, a humanizovat se může i SPD. Ale byť by jen voliči udělali zkušenost po vzoru té dětské s horkou plotnou, bude to mít svůj význam. Masky dolů. Podobnost Babiše, Okamury a Filipa je nápadná už dlouho. V programových průnicích si také notují. Má-li být jediná silná a stabilní vláda ta jejich, ať ji spíchnou.“

To už je dost odvážný odhad. Komunistům se liberální demokracie a kapitalismus líbí už dnes, jen to nemohou říct nahlas. Nehrozí jim žádné čistky nařízené z Kremlu, mohou si kapitalisticky podnikat, v televizi jsou pečení vaření a útočí si na demokracii, jak se jim zlíbí. Prostě zlaté časy. Přisáli se na demokracii jako pijavice a strašit je může jen to, že jejich hlasy jim přebral Babiš a Tomio Okamura. To je sice smutné, mají nejhorší preference za stoletou historii, ale sebevědomí jim narostlo. Proč si ještě jednou pořádně nezavládnout, když je ta možnost.

Představa „humanizace“ SPD je taky zábavná. Jakýkoli okamurismus s lidskou tváří by zrušil to, z čeho tato strana žije. Přece si nevypustí rybník, kde se jim tak hezky plave. I kdyby se strana nějak názorově rozpadla, Okamura se založí novou, to pro něj není problém.

Problém Jelínkovy úvahy je v tom, jak by takový experiment zemi poškodil, protože vládnout znamená vládnout. Není to nějaká počítačová hra, kde si předvedeme, jak mohou věci špatně dopadnout a pak to zresetujeme, že tudy tedy ne. Schopnost populistů držet se u vesla, ať se děje cokoli, je příznačná a je patrná třeba v Orbánově Maďarsku. Znamenalo by to pokus o ovládnutí médií, nastrkání figurek na různá teplá místa, rozdělení trafik, korupci, maření vyšetřování nepohodlných kauz, šikanující zákony a rostoucí znechucení z politiky jako takové. Co se nehodí na opozici, obviní se z toho Brusel.

To všechno je samozřejmě jen možný scénář, budoucnost není nikdy přesně daná a může se vyvíjet podle okolností a za spolupráce lidského faktoru úplně nečekanými cestami. Třeba by stačilo pár komických vystoupení Okamurových ministrů a odhalení faktu, že komunisté nemají v záloze tolik odborníků, jak rádi tvrdí, a trapnost by dostoupila nesnesitelného vrcholu.

Škody nastanou v každém případě, ale za hranici, kterou je Babišovo ovládání ministerstev vnitra a financí, nelze jít ani při největších ústupcích. Pokud už se ČSSD rozhodne riskovat svou existenci, mělo by to být aspoň za nějakou přiměřenou cenu.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora